Dnes je pátek 19. duben, svátek má Rostislava.

Zajímavosti

Kde se na Dobříšsku kradlo? Chraňte svůj majetek, lupiči berou vše!

přidáno: 16. 01. 2020

V poslední době se objevují v médiích i mezi lidmi zprávy o krádežích v okolí Dobříše. Na situaci jsme se tedy zeptali přímo komisařky Moniky Schindlové z Krajského ředitelství policie Středočeského kraje. Mimo bližší informace týkající se konkrétních loupeží nás seznámila s preventivním projektem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“ a mobilní aplikací „Zabezpečte se“.

Během posledního měsíce bylo vykradeno na Dobříšsku šest rekreačních chat, rodinný dům žádný vyloupen nebyl.

Z posledních případů se konkrétně jednalo o následující:

Z chalupy v obci Chouzavá si lupič odnesl i pivo

V době od 16. listopadu do 9. prosince 2019 vnikl neznámý zloděj do chalupy v obci Chouzavá a způsobil zde škodu ve výši 15.000 Kč. Odnesl si nářadí, gril, ale i zahradní hadici či pivo.

Ve Velké lečiči zmizela televize

V období od 8. do 22. prosince 2019 z chaty ve Velké Lečici zcizil zatím nezjištěný pachatel televizor v hodnotě 12.000Kč.

V obci Voznice někdo nekradl, jen škodil

Někdy mezi 27. prosincem 2019 a 4. lednem 2020 kdosi vnikl do rekreačního objektu v katastru obce Voznice, nic neukradl, ale způsobil poškozením škodu ve výši 11.000 Kč.

Lupič v chalupě u Voznice bral všechno...

Dne 2. ledna 2020 se jakýsi nenechavec vloupal do chalupy v katastru obce Voznice. Zanechal za sebou škodu přesahující 200.000 Kč. Jeho kořistí byly počítače, telefony, cigarety, peníze, šperky, hodinky, ale i bunda či značková obuv.

Kradlo se i na Chotilsku

V době od 1. října 2019 do 12. ledna 2020 byly vykradeny dva rekreační objekty na Chotilsku. Zmizelo nářadí, potraviny, proutěné koše, posilovací stroj, obraz a nádobí. Celkem činila škoda 33.000 Kč.

Zabezpečte se!

Na vykrádání obydlí se zaměřuje preventivní projekt s názvem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“, který představuje souhrn opatření při ochraně domů, bytů, rekreačních objektů, garáží.

Jeho cílem je informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů v kombinaci i s elektronickou ochranou. Nabízí návod, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat při výběru zabezpečovacích komponent, zdůrazňuje důležitost certifikace výrobků a služeb. Certifikované produkty významným způsobem snižují riziko jejich překonání a odrazují nenechavce od vloupání do obydlí.

Hlavním nástrojem projektu je mobilní aplikace „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody na zabezpečení majetku, k dispozici je na Google Play nebo v App Store. Dalším cílem projektu je vzbudit u majitelů objektů zodpovědnost k vlastnímu majetku, zájem o jeho zabezpečení, ale klade také důraz na větší všímavost vůči svému okolí, případný pohyb podezřelých osob a vozidel je třeba nahlásit na tísňovou linku 158.

Aplikace po letošní aktualizaci přináší nově informace k používání trezorů a návod jak v souladu s platnou legislativou ukládat zbraně. I ty jsou velmi často cílem pachatelů vloupání. V loňském roce se tímto způsobem ztratilo 222 krátkých a 65 dlouhých střelných zbraní.

Pozornost zlodějů poutají hlavně chalupy a špatně zabezpečená obydlí!

Policisté budou v rámci projektu v zimním období cíleně kontrolovat opuštěné chaty. Zloději si vybírají především odlehlá a špatně zabezpečená obydlí. Jejich pozornost upoutají i chalupy, ke kterým se dá dobře zajet autem, aby se s lupem tolik nenadřeli. Pachatelé většinou vypáčí dveře či okna, nebo je rozbíjejí. Jsou schopni najít uschované klíče nebo si všimnout nedovřených oken. Kradou a odnáší vše, na co přijdou, většinou nářadí, jídlo, pití, jízdní kola, elektroniku apod. Cennější věci je lepší nenechávat vůbec přes zimu v objektech.

autor článku: komisař Bc. Monika Schindlová, DiS. - tisková mluvčí Policie ČR Příbram