Dnes je pátek 22. leden, svátek má Slavomír.

dobrisskoaktualne.cz/zajimavosti

17. listopad je den, který u nás patří studentům a nové naději

přidáno: 17. 11. 2020

Dnešní den slavíme jako Den boje za svobodu a demokracii. Právě 17. listopadu se totiž odehrály dvě zásadní události, které později nepřímo ovlivnily směřování naší země.

Pro naší historii je tento den jedním z nejvýznamnějších. Připomeňme si krátce, co se v roce 1939 a 1989 stalo. Události spojené se studenty českých vysokých škol od sebe dělí přesně 50 let.

Rok 1939 a uzavření vysokých škol

17. listopad 1939 je známý také jako Mezinárodní den studenstva. Odkazuje nás na události, které se odehrály v protektorátu Čech a Moravy roku 1939. Nenávist Čechů k tehdejšímu nacistickému režimu sílila až nakonec vzrostla natolik, že vyvrcholila v demonstraci, která se odehrála 28. října v Praze. Poklidnou demonstraci, které se zúčastnilo tehdy několik tisíc lidí, v jejímž čele byli studenti, však rozehnaly jednotky SS ostrou střelbou. Mladý pekař Josef Sedláček a 24letý student lékařské fakulty UK Jan Opletal za to tehdy zaplatili vlastním životem. Jejich tragická smrt se však stala symbolem.

Studentské organizace uspořádaly 15. listopadu smuteční pochod napříč Prahou, při němž nesli rakev s ostatky Jana Opletala. Smuteční pochod se následně proměnil v protest proti nacistické okupaci. Odpovědí z přímého rozkazu Adolfa Hitlera však bylo uzavření vysokých škol. Formálně měly zůstat jejich dveře zavřené od 17. listopadu 1939 po dobu tří let, ve skutečnosti to bylo ale mnohem déle. Tvrdá ruka nacistů pak padla na mnoho aktivních studentů a vůdců studentské organizace.

V noci z 16. na 17. listopadu provedly nacistické bezpečnostní složky razie v Praze, Brně a v Příbrami s cílem dopadnou vedoucí studentských organizací a omezit svobodu ostatních studentů. Bez soudu bylo tehdy popraveno v Ruzyňských kasárnách 9 studentů a dalších 1 200 zatčeno a odvezeno do koncentračního tábora Sachsenhausen. Většina studentů byla propuštěna v roce 1942 a zbytek pak v lednu 1943. Tvrdost koncentračního tábora nakonec nepřežilo 35 z nich.

Rok 1989 a studentské protesty jako začátek sametové revoluce

O 50 let později, tedy v roce 1989, bylo na pražském Albertově uspořádáno pietní shromáždění na památku Jana Opletala. Tehdy se sešlo několik tisíc studentů, avšak tento akt přerostl v protirežimní demonstraci a v jednu z nedůležitějších událostí historie naší země.

Toho dne dav putoval napříč Prahou. Státní bezpečnost tehdy odhadovala počet účastník až na 15 000 lidí, ale jiný zdroj hovořil i o 50 000 účastnících. Na Vyšehrad, kde demonstrace ve večerních hodinách oficiálně skončila, dorazilo tehdy přibližně 10 000 lidí, kteří si zde společně zazpívali státní hymnu.

Po skončení demonstrace se však dav neplánovaně vydal do centra města. Po 19:00 hod. přišel rozkaz, aby byl dav na vhodném místě zablokován. Policejní kordon tak zatarasil studentům cestu na Pražský hrad a odkloněný dav se vydal k Národnímu divadlu, odkud pokračoval na Národní třídu a na Václavské náměstí. Policejní kordon pak demonstrující studenty obklíčil u obchodního domu Máj v ulici Na Perštýně a uzavřel všechny postranní ulice.

Poklidná demonstrace byla tehdy doprovázena skandováním hesel jako: „Máme holé ruce! Vy nás máte chránit!“ Lidé v předních řadách zastrkávali květiny příslušníkům bezpečnosti na důkaz nenásilí.

Přibližně ve 20:15 hod. došlo k zásadnímu obratu akce. Bezpečnostní složky tehdy ještě více semkli obklíčení a vyzvali dav k opuštění prostoru. Nebylo však kudy odejít. Policejní jednotky pak začaly účastníky protestu surově bít.

Některým se podařilo schovat v chodbách či bytech okolních domů, ale stovky lidí, které to štěstí neměly, utrpěly při zásahu vážnější či méně vážná zranění. Zprvu pokojná demonstrace studenstva, jenž byla surově potlačena se stala začátkem převratu a takzvané sametové revoluce. Ta následně vedla k pádu komunistického režimu.

Sametová revoluce

Sametovou revolucí je tak označováno období mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989. V této době se politické změny z komunistického režimu na demokracii obešly bez násilí - vyjma již zmíněné demonstrace 17. listopadu. Není zcela zřejmé, kdo pojem „sametová revoluce“ vyslovil jako první, ale odhaduje se, že tak učinili zahraniční novináři. Tento termín se uchytil po celém světě a začal se využívat ve významu revolučního převratu, při kterém nebylo užito žádné násilí.

Státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii

Obě tyto události, které se odehrály v naší vlasti ve stejný den jen půl století po sobě, jsou od roku 2000 státním svátkem. V tento den se nechodí do škol, ani do práce. V Dobříši se dokonce ani den před 17. listopadem do školních lavic nezasedlo. Na všech dobříšských školách, bylo totiž k 16. listopadu vyhlášeno ředitelské volno.

17. listopad se oficiálně stal státním svátkem až v roce 2000. Tehdy Česká republika prvně oslavila Den boje za svobodu a demokracii.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.wikipedia.org)