Dnes je úterý 24. listopad, svátek má Emílie.

Zajímavosti

Víte, že ovlivnit správný vývoj dítěte můžete cvičením už od jeho narození?

přidáno: 15. 04. 2019

Správný vývoj dítěte po fyzické i psychické stránce mohou ovlivnit rodiče už od jeho narození. Zásadní je však znalost potřeb miminka a samozřejmě láskyplné, klidné a harmonické prostředí. Každý den, týden a měsíc po narození dítěte se proto nabízí celá řada důležitých vývojových možností a příležitostí k podpoření všestranného rozvoje vašeho děťátka. Víte, že v Dobříši máte hned několik možností kurzů a cvičení už pro tak malé děti?

Správné zacházení s miminkem už od narození by mělo být v souladu s jeho psychomotorickou vyspělostí i potřebami. Rodiče tak mohou výrazně ovlivnit celou řadu oblastí jeho celkového vývoje. Ovlivněno je například správné zapojení a posílení zádového i břišního svalstva, které zajišťuje zdravé postavení páteře, dobrou funkci vnitřních orgánů i spolupráci ramen a pánve při vzpřimování. Pozitivně pak správná manipulace podpoří také rovnováhu, koordinaci pohybů a orientačních dovedností dítěte i souhry mozkových hemisfér. Příznivý vliv má také na psychický a rozumový vývoj dítěte včetně schopnosti soustředěné spolupráce při výchově i v době předškolní a školní docházky.

Pozor na módní chování

V dnešní době se rodiče často i k malým dětem chovají jako ke starším. Přestávají se používat peřinky a děti se nosí v nevhodných klokankách. Často jsou posazovány a stavěny dříve, než jsou na to fyzicky připravené. Mnohdy jsou malá miminka vystavovány i nebezpečí nákaz, kdy jsou jako velmi malá brána do míst s velkou koncentrací lidí. Děti mohou často působit odolně a silně, ale opak je pravdou. Takové chování rodičů může pak ovlivnit špatně vybudovanou imunitu a častá onemocnění nebo pokřivené držení těla a potíže, které si děti nesou celý život.

Cvičení miminek a batolat a jeho pozitivní vliv

Je prokázáno, že děti, se kterými se cvičí už od malička, se vyvíjí v souladu se správným psychomotorickým vývojem a před svými vrstevníky mají často náskok. Pohyb má tak pozitivní vliv na psychický i fyzický vývoj. Dětem navíc můžete předat i důležitý návyk pohybu do budoucna, který obzvláště dnes dětem chybí. 

V prvních měsících života dítěte je důležité hlavně správně s miminkem manipulovat. Samotným chováním, nošením i mazlením dává rodič základ dalšímu pohybovému vývoji. Postupně můžeme trénovat a dítěti pomáhat se samostatným zvedáním hlavičky, otáčením, plazením, lezením, sedem, a pak i se začátky chůze. Správný všestranný pohybový rozvoj by měl zahrnovat procvičování všech oblastí, jako je hrubá i jemná motorika, koordinace, posilování zádových a šíjových svalů, trupu, paží i nohou.

Pozor na dodržení jednotlivých fází vývoje

Miminko se musí vše naučit postupně a není žádoucí něco uspěchat. Je tak zásadní respektovat jednotlivé fáze vývoje a nikam nespěchat. Nejdříve se začíná jen polohováním kojence na bříško a postupně se přechází k obratům, plazení, lezení až k sedu.

Cvičení, přednášky a další aktivity pro miminka a rodiče v Dobříši

V Dobříši máme hned několik míst, kde se na cvičení miminek, batolátek a malých dětí soustředí. Kurzy pro malé děti naleznete v Aerobik studiu Orel Dobříš, u Sokolů, ale také v RC Dobříšek.

Cvičení pro miminka v Aerobik studiu Orel Dobříš

Kurzy, které jsou zaměřeny speciálně na cvičení maminek s miminky, vede zkušená a proškolená lektorka Jindřiška Romba. Děti se zde učí správným návykům a pohybovým dovednostem. Při lekcích nacvičujete manipulaci s miminkem i podporu psychomotorického vývoje formou pohybových her. S použitím nejrůznějších pomůcek trénujete správné zapojení jednotlivých svalových skupin a prohlubujete vzájemné porozumění a citové vazby mezi rodiči a dětmi. V Aerobik studiu Orel Dobříš jsou pak také oblíbená i cvičení Batolátek či dětí v předškolním věku, které jsou zaměřené převážně na všestranný rozvoj dítěte a všesportovní průpravu.

Cvičení pro děti v Sokole Dobříš

TJ Sokol Dobříš nabízí dopolední cvičení pro batolata s využitím nejrůznějších pomůcek. V odpoledních hodinách pak můžete navštívit cvičení rodičů s dětmi ve věku od 4 let a nechybí ani lekce pro předškolní děti.

Kurzy a přednášky v Rodinném centru Dobříšek

V Dobříšku můžete navštívit několikrát týdně adaptační program HRAJEME SI BEZ MAMINKY, který je určen pro děti od 2,5 let. V nabídce je také pohybový kroužek, zaměřený na rozvoj jemné a hrubé motoriky dítěte s názvem HRÁTKY S BATOLÁTKY nebo kroužek HRAJEME SI SPOLEČNĚ, kde se děti zabaví divadélkem, cvičením, rytmickými říkankami a básničkami, rozpoznáváním tvarů i dílničkou.

Nárazově v tomto centru můžete také navštívit nejrůznější přednášky a besedy na téma dětí. Aktuálně během dubna a května probíhají zrovna kurzy na téma Psychomotoriky a vývoj dítěte.

Každopádně, ať se už se rozhodnete pro jakoukoli formu cvičení s vaším miminkem nebo čistě o přirozený přístup, nezapomeňte, že vaše role rodičů je nanejvýš důležitá. Ať už se totiž jedná o jakoukoliv oblast výchovy a péče o dítě, vždy to budete vy, rodiče, kteří ponesete hlavní zodpovědnost za jejich výsledky.

autor článku: Denisa Havlíčková