Dnes je úterý 24. listopad, svátek má Emílie.

Zajímavosti

Víme, jak se má stravovat sekretářka, pokladní i lidé pracující na směny

přidáno: 03. 03. 2019

Každý člověk je individuální, preferuje různé chutě i potraviny. Jídelníček by tedy měl reflektovat nejen chuťové požadavky, ale také zdravotní stav, roční období, fyzickou zátěž apod. Je důležité mít na mysli, že ne všechno je vhodné pro každého. O tom, jak si sestavit vhodný jídelníček přímo pro vaše potřeby, jsem si povídaly s výživovou poradkyní Veronikou Markovičovou z dobříšského NATURHOUSE.

Rádi byste zlešili svůj životní styl a zaměřili se na pravidelnější zdravé stravování? Nevíte, jak na to? Zkuste se zaměřit na pár základních rad a tipů, které si můžete přečíst níže.

Základní pravidla, která platí bez rozdílu:

  • pravidelná strava co 3 hodiny
  • 500 g zeleniny na den
  • na svačiny ovoce, smoothie nebo proteinovou tyčinku
  • 1-2 zakysané mléčné produkty s 3 % tuku
  • z bílkovin: libové maso, ryby, vejce a střídat živočišné a rostlinné bílkoviny (tempeh, tofu, luštěniny)
  • nevynechávat kvalitní sacharidové přílohy k hlavním jídlům, je to hojně rozšířený mýtus, díky sacharidům má tělo energii a nedochází k chutím na sladké
  • dodržovat pitný režim, vypít alespoň 1,5 litru čisté vody denně

Sedavé zaměstnání

Ti, kdo pracují v kancelářích a mají sedavé zaměstnání, mívají možnost rozplánovat si konzumaci jednotlivých porcí a díky tomu jíst pravidelně. Když k tomu přidáte alespoň mírný pohyb ve formě pěší chůze do práce a chůze do schodů, máte téměř vyhráno. Další skvělou fyzickou aktivitou pro zpevnění těla a relaxace mysli je například jóga.

Fyzicky náročná práce

Pokud máte fyzicky náročnější práci, je důležité hlídat si příjem sacharidů, abyste měli dostatek síly a energie. Výbornými sacharidovými přílohami jsou bulgur, celozrnná rýže, quinoa, celozrnné těstoviny, luštěniny, brambory, batáty. Ke svačinám je důležité neopomenout pravidelnou konzumaci ovoce. A pozor, u vás obzvlášť platí pravidelný pitný režim minimálně 2 litry čisté vody denně. V případě, že pracujete i na noční směny, dopřejte si i tak sacharidy ve formě ovoce, které vás osvěží a dodá vám energii. Přibližně 3-4 hodiny před spánkem (i když je to ráno) se najezte.

Nestíháte jíst během práce či směn?

Tip pro řidiče, ale i pokladní v supermarketech: když si nemůžete odběhnout na svačinu, připravte si například smoothie nebo rozmixované ovoce zředěné vodou. Pro lepší sytící efekt můžete přidat jogurt, tvaroh a semínka. Když si tuto svačinu předem s sebou nachystáte, nemusíte se spoléhat na to, že si cestou „něco“ koupíte.

Malý tip na svačinu

Recept na borůvkové smoothie: Rozmixujeme borůvky, špenát, trochu avokáda pro zjemnění a přidáme chia semínka - poměry jednotlivých ingrediencí necháme na vašich chuťových preferencích.

Proč borůvky? Borůvky jsou výborné na podporu trávení a díky flavonoidům také na detoxikaci, navíc pomáhají žilnímu systému. Hodí se skvěle pro všechny, kteří trpí na křečové žíly. Avokádo je bohaté na zdravé tuky. Chia semínka jsou silný antioxidant, kvalitní zdroj bílkovin, mají výrazný sytící efekt bez navyšování energie, obsahují velké množství hořčíku, železa, draslíku, zinku a prospívají správné funkci metabolismu i nervového systému.

Nevíte si rady? Ve výživové poradně NATURHOUSE v Dobříši vám rádi pomohou:

Mírové náměstí 37

tel.: 734 235 988

e-mail: dobris@naturhouse-cz.cz

autor článku: Redakce DA a NATURHOUSE