Dnes je středa 27. leden, svátek má Ingrid,
je Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

dobrisskoaktualne.cz/zajimavosti

Petr Erben: V Dobříši máme nejkrásnější SRDCOVKU

přidáno: 24. 02. 2019

Od listopadu 2018 je v Dobříši otevřen nový hostinec SRDCOVKA, který se nachází nedaleko Dukelského náměstí. Během krátké chvíle si toto místo oblíbilo mnoho Dobříšáků i lidí z okolí a díky otevření hostince dostaly venkovní prostory zcela novou podobu.

V pořadí 9. hostinec Srdcovka v České republice s příjemným prostředím, atmosférou, dobrou kuchyní a výborným pivem přijeli oficiálně, ale hlavně slavnostně, otevřít i zástupci plzeňského pivovaru. Byli jsme u toho a víme, jak hodnotí fungování hostince sám jeho majitel, pan Erben s manželkou nebo lidé, kteří jsou v jeho bezprostředním okolí.

Máte za sebou první měsíce v plném provozu. Jak jste jako majitel spokojený?

Mám z toho upřímnou radost a jsem rád, že se nakonec všechno povedlo dotáhnout. Ze začátku to totiž bylo hodně náročné nejen fyzicky, ale i psychicky. Objevovaly se nejrůznější problémy a hodně kritiky od veřejnosti, která byla často dost nepříjemná a brala člověku sílu. Dneska jsem rád, že tady v Dobříši máme krásný hostinec. Myslím, že Srdcovka se opravdu povedla, a že tady přesně tohle chybělo. Já jsem spokojený.

A že je spokojenost pana Erbena na místě, potvrdil hned v úvodním proslovu při slavnostním otevření, obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Jan Krafka. Ten mimo jiné uvedl, že Srdcovka v Dobříši je doposud nejkrásnější, kterou v České republice tento pivovar otvírá. 

Jaké jsou reakce lidí dnes?

Reakce lidí jsou pro mě asi tou největší odměnou. Většina si chválí hlavně prostředí, které jim tady ve městě chybělo. Hodně lidí i děkuje za úpravu venkovních prostor a vybudování parkoviště. Dokonce se nám dostalo pochvaly i od některých našich velkých odpůrců.

Už víte, co u vás lidem chutná nejvíce?

No, jednoznačně pivo. Kvalitu našeho piva už si mnozí vyzkoušeli a přesvědčili se, že je opravdu výborné. Podáváme ho v té nejvyšší možné kvalitě, jaká je možná, využíváme nejmodernější chladící techniku, a to je rozhodně pak znát. Ohledně jídla ale ještě jasno nemáme. Tomuhle musíme dát čas, vychytat co lidem chutná, a co chtějí nejvíce.

Otevřít novou hospodu rozhodně není nic jednoduchého. Navíc v místě, které potřebovalo celkovou rekonstrukci, za neustálého tlaku okolí, které má obavy z toho, co budujete a v omezeném čase. To je určitě náročné i pro ostříleného podnikatele jako je pan Erben.

Co ale na jeho aktivitu říká jemu nejbližší osoba, tedy manželka? Co znamenalo otvírání Srdcovky v Dobříši pro ni?

(Smích…) No, byla to hlavně spousta nervů pro oba a z mé strany pak hlavně naslouchání, poslouchání a uklidňování. Dost často to taky znamenalo dělat, že nic neslyšíte. Důležitá asi byla z mé strany podpora a tolerance.

Zajímalo nás, jestli zkušený hostinský chtěl mít podnik v Dobříši už dlouho nebo jestli to byla náhoda.

Jak dlouho vlastně trvalo, než se Srdcovka mohla otevřít? A plánujete osobně budovat ještě další hospodu?

Mám obrovskou radost, že se oficiálního otevření účastnil i můj kamarád a sám obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje pan Jan Krafka, který mi koncept Srdcovky představil už před více jak třemi lety. Tehdy se tenhle projekt teprve připravoval a on už mě přemlouval, abych do toho šel. Nad hospodou v Dobříši jsem přemýšlel dlouho a otevřít jsem ji tady chtěl. Dneska jsem šťastný, že se to povedlo. A jinak mám od manželky povolenou ještě jednu hospodu otevřít. Mimo dvě v Praze, jedné v Příbrami a této, tak budeme mít ještě poslední pátou. Na té už pracuji a v současné době prochází místo stejnou rekonstrukcí, jako před několika měsíci tady Srdcovka a prozradím, že bude opět v Příbrami. 

„Pak už jsem ale řekla dost,“ dodává napůl vážně a se smíchem paní Erbenová.

V těsné blízkosti hostince Srdcovka se nachází mimo jiné Soukromá školka Sluníčko. Co znamenalo otevření hostince pro její provoz? Mělo její vedení i rodiče také obavy? A jak hodnotí fungování tak odlišných služeb vedle sebe dnes?

Zeptali jsme se přímo ředitelky, paní Kristýny Nové:

Z počátku jsme se opravdu obávali toho, co tady vznikne. Informace byly nejasné, komunikace byla pouze přes vedení města a úřad a my i rodiče se báli, že nám tady chtějí otevřít podnik typu Flamengo. Pak nás oslovil přímo pan Erben a my si sedli nad plány hostince. Představil nám celý koncept, ukázal vizualizace a vyvrátil naše obavy. Pak už jsme i my mohli rodičům vysvětlit, že se nemusí ničeho bát, a že naopak by takový podnik mohl být v tomto místě i přínosem. A to se nakonec maximálně potvrdilo a dnes je to skvělé.

Majitel hostince i dělníci nám vycházeli až neuvěřitelně vstříc, vždycky jsme se na všem domluvili. Dokonce i v době rozsáhlé rekonstrukce byl klid, vždy když nám děti odpoledne spaly.

A co na to rodiče dětí, které navštěvují tuto školku?

Zeptali jsem se jednoho z tatínků:

Teď je to tady opravdu fajn a hlavně to venkovní prostředí, které se rapidně zlepšilo. Je tu větší klid, pohodlnější přístup a z pohledu tatínka to má jednu velkou výhodu. Když čekáte na děti, až se vrátí z procházky, můžete čekat v příjemném prostředí a ne na suchu. Už aby bylo léto a zahrádka.

A jak to vidí s odstupem času majitel Srdcovky?

Úplně chápu prvotní obavy lidí z okolí, rodičů i paní ředitelky. Chyběly jen správně podané informace, a mně se opět potvrdilo, že není nad to, jednat osobně a přímo. Dneska za denního provozu vnímám, že naše soužití tady je úplně ideální. Když my máme ještě zavřeno, rodiče mohou děti v klidu a pohodlí dovézt téměř před vchod školky. Nejvíc si je pak vyzvedávají zase v čase, kdy my máme obvykle klid, tedy mezi obědem a večerem. Z mého pohledu je tohle největší bonus a jsem rád, že se to za spolupráce a podpory bývalého vedení města vše povedlo.

Na oficiální otevření nového hostince Srdcovka byl pozvaný i bývalý starosta Stanislav Vacek:

Jak se Vám v Srdcovce líbí a je něco, co byste k jejímu otevření rád řekl?

Je to krásný hostinec, který v našem městě chyběl. Rád sem chodím i s mojí rodinou a panu majiteli přeji, ať se jim dlouhodobě daří. A jinak, jsem rád, že se po všech jednáních a administrativních záležitostech našlo řešení pro vybudování a otevření hostince. Lidi ho přijali a myslím, že zrovna téhle lokalitě to hodně prospělo. Díky spolupráci právě s panem Erbenem se povedl opravit chodníček, ale hlavně celá plocha parkoviště. Město by mělo podporovat i podnikatele. Tohle je zrovna krásná ukázka toho, jak lze propojit spolupráci města i podnikatelského sektoru pro veřejnou věc.

Pan Erben celý prostor před hostincem opravil na své vlastní náklady i přesto, že má místo od města pouze pronajaté.

autor článku: Denisa Havlíčková