Dnes je středa 12. květen, svátek má Servác,
je Mezinárodní den Falun Dafa.

Zajímavosti

Chutě na sladké? Poradíme, jak na ně!

přidáno: 28. 07. 2019

Mlsná honí čas od času každého. Zvlášť teď v létě, kdy prakticky na každém rohu číhá nástraha v podobě zmrzliny, vychlazené limonády a zmoženi vedrem máme tendenci podlehnout kdejakým lákadlům. Výživová poradkyně NATURHOUSE v Dobříši Veronika Markovičová vám poradí, jak chutím předcházet a když už vás dostihnou, čím je uspokojit.

Když budete mít hlad, sáhnete po kdejakém rychlém zdroji energie, obzvlášť teď v létě. Sladké je častou záplatou na všechny bolístky. Jenomže tím kolísá hladina našeho krevního cukru, budujeme si inzulínovou rezistenci, zaděláváme na kila navíc a dokonce i třeba problémy s pletí.

Jak s chutěmi na sladké bojovat?

„Základním předpokladem pro to, abyste chutě udrželi na uzdě, je jíst pět až šestkrát denně ve dvou a půl až třech hodinových rozestupech stravu, která je vydatná na potřebné živiny. Ty čerpá ze sacharidů, bílkovin a tuků. I jejich poměr by měl být vyvážený. Jako optimum se uvádí denně přijmout 50 až 55 % sacharidů, 30 až 35 % bílkovin a 15 až 20 % tuků,“ objasňuje paní poradkyně Veronika. Pokud totiž toto podceníte, tělo dospěje do stavu vyčerpanosti a bude potřebovat doplnit energii rychle.

 

Co je nejrychlejším zdrojem energie?

Jednoduchý cukr. „Cílem snížení hmotnosti či redukce chutí na sladké není vyhýbat se cukrům neboli sacharidům jako čert kříži. Naučte se ale vnímat rozdíl mezi jednoduchými a složenými sacharidy. Zatímco první skupina je pro vaše tělo škodlivá, tu druhou naopak potřebuje víc než cokoli jiného. Jinými slovy – cukry nejsou jen čokoláda a bábovka, ale i pečivo, ovoce, rýže nebo těstoviny,“ vysvětluje výživová poradkyně Markovičová. I příjmem fruktózy z ovoce můžete chutě ovlivňovat. Ovoce si dopřejte ideálně k dopolední i odpolední svačině, čímž udržíte hladinu krevního cukru vyrovnanou a stejně tak i vaše chutě. „Nejvhodnější je vybírat si ze sezonních potravin. Pokud vás čerstvé ovoce nadýmá, vybírejte hodně zralé nebo si jej lze povařit či upéct“ radí výživová poradkyně Veronika.

Velmi důležitou úlohu hraje v těle vláknina

Dostatek vlákniny vyvolá pocit plnosti. „Moji klienti si nemohou vynachválit vlákninu FIBROKI, která chutná skvěle třeba s jogurtem a pomáhá jim zahánět chutě na sladké. Když vás bude honit mlsná, můžete sáhnout také po ořeších,“ vyjmenovává možnosti paní poradkyně.

 

Chtěli byste zhubnout a současně si nevíte se svými chutěmi rady? Přijďte na konzultaci ZDARMA

Výživová poradna NATURHOUSE Dobříš

Mírové náměstí 37

tel.: 734 235 988
e-mail: dobris@naturhouse-cz.cz

autor článku: NATURHOUSE Dobříš