Dnes je čtvrtek 2. červenec, svátek má Patricie,
je Světový den UFO.

www.kolopro.cz/

Oslava 100. výročí založení Československé republiky v 2. MŠ Dobříš

přidáno: 13. 11. 2018

I děti z 2. MŠ Dobříš nezapomněly na významné stoleté výročí, a tak se ve středu 24. října v mateřské škole věnovaly výročí založení republiky. Oslavě předcházelo několik týdnů příprav. Nejprve samotné paní učitelky přemýšlely, jakým způsobem významný den historie naší země dětem přiblížit. Dalším krokem bylo hledání inspirace, a až poté všichni zaměstnanci školy zahájili přípravu konkrétních realizačních kroků. A jak se vše vydařilo?

V den oslavy přišli všichni ve stylovém oblečení, a to v barvách naší státní vlajky. Při ranních aktivitách si děti vyráběly slavnostní květinu s trikolórou nebo státní vlajku. Na hlavní program se celá škola sešla ve třídě, která byla k tomu účelu slavnostně vyzdobena. Státní znak, vlajka, prezidentská standarda, korunovační klenoty, státní pečeť. Nechyběly ani historické mapy a obrázky dobových fotografií. Na úvod hlavního programu zazpívaly paní učitelky dětem národní píseň Ach, synku, synku s doprovodem klavíru a houslí. Děti se spontánně přidávaly. Následoval krátký dokument o vzniku ČR před 100 lety. Malí diváci s údivem sledovali černobílé záběry z fronty první světové války a další události předcházející vzniku samostatného státu. Slavnostní chvilku jsme završili slavnostním zpěvem Státní hymny, při které všichni stáli jak přikovaní.

I při tak slavnostní chvíli zažily děti legraci, o kterou se postarala paní učitelka v převleku kačera. Ten byl, jak jinak, než vyveden v našich státních barvách a podařilo se mu roztančit celou mateřskou školu. Oslava bez slavnostního občerstvení?  Ani paní kuchařky nezahálely. Upekly pro celou školku báječné švestkové koláčky. O slavnostní přípitek vynikajícím domácím jablečným moštem se postarala paní ředitelka.

Všichni jsme si pochutnali a oslavu si patřičně užili. Děti si odnesly domů vybarvenou státní vlajku, nazdobenou květinu s trikolórou a snad i báječný zážitek a informaci o tom, kdo byl naší prvním prezidentem.

autor článku: Kolektiv 2. MŠ Dobříš