Dnes je čtvrtek 28. březen, svátek má Soňa,
je Den učitelů v ČR.

hudební festival Dobříš

Dobříš slaví 30 let svobody s Pamětí národa

přidáno: 10. 11. 2019

30 měst České republiky v listopadu pod heslem „#Nezapomeňme“ slaví 30. výročí sametové revoluce. Dobříš je mezi nimi a získala tedy titul „Město Paměti národa“. U příležitosti oslav byly zaznamenány vzpomínky tří občanů na události turbulentního 20. století ve městě.

K oslavám svobody se připojí celé Česko, a to rozezněním zvonů 17. listopadu v symbolických 17:11 hod.

„17. listopadu si připomeneme nejen události roku 1989 a 1939, ale také nesamozřejmost svobody. Vážíme si toho, že se do oslav zapojila také Dobříš. Děkujeme městu za podporu, díky které jsme mohli  obohatit sbírku Paměť národa o vzpomínky tří lidí se silnými životními příběhy,“ poznamenává Mikuláš Kroupa, ředitel sbírky.

V Dobříši se pro připomínku 30 let starých událostí koná beseda s těmi, kteří sametovou revoluci ve městě zažili. 16. listopadu se o své vzpomínky podělí v Kulturním domě.

Pediatrička Jana Veselá se na Dobříš přistěhovala v roce 1979 s manželem a dvěma dcerami. Když to zrovna komunistické rušičky vysílání umožnily, poslouchali Veselí zahraniční rozhlasové stanice Hlas Ameriky a Svobodná Evropa. Během víkendu po 17. listopadu Janu ve vysílání Svobodné Evropy šokovala informace, že během zásahu proti demonstrantům na pražské Národní třídě zahynul jeden ze studentů. Právě tato později vyvrácená fáma ji – stejně jako řadu dalších – uvedla do pohybu: „Byla jsem z toho hrozně rozčilená, k tomuhle už se přece nedá mlčet. V pondělí jsem přišla do práce, sepsala jsem otevřený dopis ve smyslu, že nesouhlasíme s postupem bezpečnostních složek a že mlátit studenty není možné, a sbírala jsem podpisy.“ Brzy poté na dobříšské poliklinice spoluzakládala Občanské fórum. 

Lenka Kocourová prožila listopad 1989 jako učitelka matematiky a fyziky na základní škole. „S dětmi jsme o aktuálních událostech při vyučování mluvili, ale ve sborovně jsem se bála, ta byla prolezlá komunisty. Mezi mými vrstevníky to bylo hrozné. V době, kdy jsem šla na vysokou, se na pedagogickou fakultu dostal obvykle jen ten, kdo měl od nich požehnání,“ vzpomíná.

V Dobříši se k oslavám 17. listopadu chystají koncerty, divadelní představení, přednáška či výstava fotografií. Program oslav ve městě i v dalších zapojených místech je na www.nezapomenme.cz.

Post Bellum

Obecně prospěšná společnost Post Bellum vznikla v roce 2001 a jejím posláním je zaznamenat a archivovat vzpomínky pamětníků významných historických událostí. Zpracované vzpomínky jsou dostupné pod titulem Paměť národa na www.pametnaroda.cz. Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století.

#Nezapomeňme

Titul oslav 30. výročí sametové revoluce, do kterých se zapojilo 30 Měst Paměti národa a další obce republiky. Spojujícím prvkem oslav napříč bude sametové zvonění. Začne 17. listopadu v symbolických 17:11 hod. Součástí kampaně #Nezapomeňme je množství akcí, v řadě měst se konají velké koncerty a vzpomínková shromáždění. Program oslav: www.nezapomenme.cz.

Manifest Festivalu svobody

Díky za svobodu! Čím více ji užíváme, tím více jsme lidmi. Její skutečnou hodnotu pochopíme, teprve když ji ztratíme. Co je svoboda slova, pochopil v sedmdesátých letech čistič výloh, který pro přátele opsal báseň Jaroslava Seiferta – a přišli si pro něj pánové z StB. Co je svoboda pohybu, si uvědomil malý chlapec, jehož rodiče zůstali v zahraničí, a státní orgány mu umožnily setkání s nimi až po deseti letech. Co je svoboda shromažďování, vtloukli policajti obušky do hlavy skupině mladých lidí, kteří se sešli, aby dali najevo nesouhlas se zbytečným kácením stromů. A proč to připomínáme? Abychom nezapomněli, jakou hodnotu má svoboda, a abychom o ni nepřišli.

Svoboda! Už 30 let si užíváme její plody: máme svobodu slova a volný přístup k informacím, můžeme volně vybírat a měnit povolání, podnikat, cestovat, zakládat spolky, dělat umění, vyznávat Boha podle osobního přesvědčení a mnoho dalšího. I dnes, v období oslav 30 let svobody, jsme ale znepokojeni tím, co se děje u nás i v zahraničí. Obáváme se, abychom nezodpovědným chováním o svobodu nepřišli nebo si nenávratně nezničili přírodu. Chceme-li žít ve svobodě, radosti a poctivosti, musíme je okolo sebe pěstovat, doma, mezi přáteli, ve svém městě i v politice. Spojuje nás láska ke svobodě a úcta k těm, kteří se v minulosti za svobodu nasadili.

Sláva svobodě! Sláva všem svobodným lidem dobré vůle.

autor článku: Děkujeme. Vaše Paměť národa