Dnes je sobota 20. duben, svátek má Marcela,
je Mezinárodní den svobody tisku.

hudební festival Dobříš

Máte nápad, co by se v Dobříši mohlo změnit k lepšímu? Řekněte ho nahlas!

přidáno: 06. 06. 2019

Město Dobříš spouští nultý ročník projektu Tvoříme Dobříš. Z městského rozpočtu je pro tento projekt vyčleněna částka 100.000 Kč. O co se jedná a co vše můžete do projektu navrhnout?

Nultý ročník projektu participativního rozpočtu startuje právě v následujících týdnech. První podrobné informace už nyní můžete naleznout na internetových stránkách, kde je uveden časový harmonogram i pravidla celé akce. Představení projektu bude probíhat i na setkání ve čtvrtek 13. června od 18:00 hod. v Kulturním domě Dobříš.

Na podrobnější informace jsme se zeptali pana Pavla Svobody, radního města Dobříše:

Kdo všechno může návrhy podávat?

Každý občan starší 15ti let. Nemusí mít trvalé bydliště v Dobříši. Chceme do možnosti přijít s dobrým nápadem zapojit co nejvíce lidí a co nejméně je omezovat. Vždyť zájem o pěkné město mají i ti, co zde žijí, byť nemají tzv. trvalé bydliště. Mladou generaci se tak snažíme oslovit a přitáhnout k dění, zároveň se těšíme, že přijdou s jiným pohledem/názorem, co zde lze zlepšit.

Jak bude probíhat čtvrteční setkání v rámci projektu?

Krátce představíme, jak to funguje, zástupce firmy, která systém dodává do desítek měst (mj. Příbram, Říčany, Mníšek, Praha 5, New York), dá pár příkladů, ukážeme nějaké realizované projekty (jinde) i nepovedené náměty. A hlavně budeme diskutovat. Ono to zase není taková věda jako třeba odpady. 

Jak se bude hlasovat o projektech?

Systém využívá originální tzv. Janečkovu metodu, kdy každý hlasující má dva kladné a jeden záporný bod. V případě nerozhodné popularity tento systém eliminuje návrh, který vadí více lidem. Kdo se do systému dobrovolně zapojí, zadá své číslo mobilu v aplikaci a dostane jednorázový kód přes SMS. Ten zadá do aplikace při hlasování, čímž je zaručeno, že každé mobilní číslo bude hlasovat max jednou. Na internetových stránkách se můžete podívat, jak se nyní hlasuje v Příbrami.

Musí být projekt pouze za částku 100.000 Kč nebo může mít i vyšší hodnotu?

Město má pro tento rok vyčleněno 100.000 Kč, pokud bude projekt vyšší, z hlasování bude vyřazen a autorovi nabídneme, aby ho přihlásil do roku 2020, kdy doufáme, bude částka na participativní aktivity výrazně vyšší. Budeme navrhovat 500 až 700 tisíc Kč.

A co nastane v případě, kdy bude hodnota projektu naopak nižší? Na to nám odpověděl pan Miroslav Sochor, který je společně s panem Pavlem Svobodou pověřen Radou města Dobříše přípravou realizace participativního rozpočtu:

Bude-li vítězný projekt finančně méně náročný, může se stát, že realizováno bude v daném roce více projektů. Již v průběhu podzimu 2019 bude odstartován první ostrý ročník pro rok 2020, kdy se navrhování i hlasování uskuteční výrazně dříve. Myšlenka je taková, aby vítězný projekt či projekty byly realizovány v daném roce co nejdříve. Zajímá-li vás jaké projekty uspěly v jiných městech, tak mohu jmenovat například veřejné pítko na náměstí, doplnění dětského hřiště, komunitní zahrada, mnoho laviček i zkrášlení veřejných prostor určených pasivnímu či aktivnímu trávení volného času.

Zapojte se do projektu a pojďte zkrášlit město Dobříš!

autor článku: Redakce DA