Dnes je sobota 20. duben, svátek má Marcela,
je Mezinárodní den svobody tisku.

hudební festival Dobříš

Petr Kadlec: Historický kamenný most přes Pilský potok bude zbořen!

přidáno: 04. 10. 2019

Most umístěný na silnici mířící od dobříšského vlakového nádraží k hřbitovu bude zbořen a nahrazen zcela novým! Zbořením však dojde ke zničení posledního klasického kamenného mostu v Dobříši, který pochází již z 19. století.

Během června tohoto roku jsem se dozvěděl, že vlastník hlavní komunikace má v plánu během rekonstrukce silnic zbořit i historický kamenný most z roku 1830, který překlenuje Pilský potok v Dobříši. Pokusil jsem se kontaktovat vedení města, aby se k tomu vyjádřilo, ale bylo mi sděleno, že o této věci již bylo rozhodnuto.

Stav mostu je špatný a hlavní investor, tedy Středočeský kraj neměl v úmyslu tento most rekonstruovat. Snažil jsem se tedy oslovit přímo investora, který nakonec koncem července svolal k mostu schůzku, které se účastnila i paní starostka. 

Zástupce Středočeského kraje zde zopakoval, že nemá v úmysl most vzhledem k jeho stavu rekonstruovat. Z valné většiny by se totiž jednalo o stavbu zcela nového mostu v původní podobě. Což by celkovou stavbu prodražilo a hlavně prodloužilo. Bohužel jsem byl jsem na jeho obranu v menšině. Roli zde hrál i fakt, že most není na dosti viditelném místě, a tedy není z pohledu místních v dostatečném povědomí. Byla také škoda, že most už více jak padesát let nenesl historickou sochu sv. Jana Nepomuckého, která byla začátkem sedmdesátých let zničena opilci. Socha byla renovována, a má se nacházet v Příbrami. Pokusil jsem se tedy investora přesvědčit, aby se k novému mostu instaloval alespoň podstavec, na který by mohla být v budoucnosti instalována replika sochy. Bohužel se zdá, že i tato má snaha vyjde na prázdno.

Proč je levnější most u Pilského potoka zbořit a postavit nový, nežli ho renovovat?

Koncem 60. let byl původní most renovován dosti nešetrným stylem, který jej sice upravil pro nový silniční provoz, ale z dlouhodobého hlediska mu zkrátil životnost. Někdy na konci 90. let 20. století pak došlo k další prohlídce mostu, který stále nebyl ve stavu kdy by musel být stržen. Právě naopak. Jeho záchrana byla zřejmě jednodušší a levnější, dala by se možná prodloužit na dalších 100 let, ale tehdejší vedení města o tuto technickou památku neprojevilo dostatečný zájem. Přitom stačilo jen ji zapsat jako chráněnou technickou památku. Místo toho ji však vlastník pouze nechal zapsat na dožití s předpokládanou životností v tomto stavu 20 až 25 let. Ten čas mu postupně vypršel a on se dostal do finálního stádia.

Proč se o most zajímám?

Jak jsem již napsal, most pochází asi z roku 1830, kdy překlenul brod Pilského potoka, za ním ve směru k prodejně Lidl se tehdy nacházel velký rybník, který se občas připomene, že zde byl, když se do tohoto nejnižšího bodu ve městě nahrne voda. V roce 1826 tímto místem projížděla nevěsta z Českého Krumlova do Prahy. V rozvodněném potoce se její kočár v brodu převrhl a nevěsta se v něm utopila. Stavbu mostu iniciovala její rodina, která byla bohatá, a nakonec na něj věnovala i sochu sv. Jana Nepomuckého jako věčného ochránce tohoto místa. Socha byla stejně kolorovaná jako socha, která stojí „Na Kopečku“. Nevěsta byla pochována na místním hřbitově „U Kostelíčka“ a traduje se, že když ji její rodina o rok vykopala, našli její tělo neporušené. Existuje o tom i krásná místní pověst.

Rozbitá socha Jana Nepomuckého z roku 1974

Pokud budete mít možnost, zastavte se někdy na lávce pro pěší a koukněte se na tento most, jenž byl postaven jako zmenšená replika Karlova mostu v Praze. Jedná se totiž o poslední klasický kamenný most v Dobříši, který přečkal až do současnosti. Až zmizí, zmizí i kus naší historie.

autor článku: Petr Kadlec