Dnes je úterý 29. září, svátek má Michal.

Sport

Nejstarší český maraton se běžel do Dobříše

přidáno: 24. 09. 2015

4. ročník Českého marathonu z Prahy do Dobříše se běžel v sobotu 19. září, od předchozích ročníku v letech 1908, 1909 a 1911 došlo k lehké časové prodlevě. Vítěz opět získal krásný putovní pohár, věnovaný knížetem Jerome Colloredo-Mannsfeldem.

Oproti původním ročníkům 1908, 1909 a 1911 došlo k drobným úpravám trati, základní charakteristiky závodu však zůstaly zachovány: pěkná kopcovitá trať převážně lesem a vítěz opět získal putovní pohár věnovaný knížetem Jerome Colloredo-Mannsfeldem, vlastníkem Dobříšského zámku.

Sportovní fanoušci s napětím očekávali, jak se více než 100 let od předchozího závodu projeví ve vybavení, strategii i koneckonců i výkonech samotných závodníků. Pořadatelé měli dost času vychytat organizační nedostatky předchozích ročníků, takže časomíra, sledování poctivého průběhu trati i velký počet občerstvovacích stanic fungovaly bezchybně. Někteří závodníci sice vyžadovali stejně jako v historických závodech občerstvení doušky vína a masáže lýtek koňakem, ale na průběh závodu to nemělo vliv.

V sobotu přišlo trať pokořit 66 sportovců, což je historicky rekordní účast.

Absolutním vítězem se stal Petr Švarc z Příbrami v čase 2:58:15 a zapsal se tak mezi historické vítěze Arnošta Nejedlého, Jana Snopka a Františka Slavíka. Jen jediná sekunda chyběla Švarcovi k překonání rekordu trati z r. 1911, jehož držitelem zůstává František Slavík z AC Sparta. K Slavíkovu rekordu je třeba poznamenat, že byl vytvořen na kratší a méně technicky náročné trati. Křišťálový pohár vítězi předal správce dobříšského zámku p. Pavel Krejcárek.

Poprvé také startovaly ženy a nevedly si vůbec špatně, zvítězila Radka Ficová z Dobříše v čase 3:54:52 a ustavila tak ženský rekord trati. I ona obdržela putovní pohár.

Na pětiminutový sestřih videozáznamu ze závodu se můžete podívat níže:

autor článku: Tým pořadatelů Českého marathonu z Prahy do Dobříše