Dnes je pátek 22. leden, svátek má Slavomír.

dobrisskoaktualne.cz/sport

VÍME: Proč Filip Kahoun organizuje Běh města na poslední chvíli a sám?

přidáno: 10. 09. 2019

Běh města Dobříše, který byl obnoven před dvěma lety, se v letošním roce nakonec neměl konat. Na poslední chvíli se však našel organizátor, který se rozhodl běh uspořádat za jakékoli situaci. Proč se běh neměl konat, kdo je novým organizátorem a kde se poběží?

Běh města Dobříše byl obnoven před dvěma lety. Nové vedení města před letošním ročníkem hlavním organizátorům z agentury VDN Promo odmítlo tuto akci v patřičně míře finančně podpořit, respektive nemělo ani zájem se s nimi sejít k jednání. Ve vyjádření paní místostarostky Dagmar Mášové byl také jako důvod uveden nedostatek času, který by byl pro organizaci akce potřeba. Běh města se však i přesto uskuteční...

Nový organizátor Běhu města Dobříše se na poslední chvíli našel sám!

Jen 14 dní před termínem akce, termín běhu byl naplánován již začátkem roku na neděli 15. září 2019, se organizace ujal současný zastupitel Filip Kahoun. Z jakých důvodů se rozhodl doslova na poslední chvíli Běh města Dobříše zorganizovat? Důvody i další informace najdete v našem rozhovoru:

Proč jste se rozhodl Vy sám běh uspořádat až nyní, na poslední chvíli?

Uspořádat běh až na poslední chvíli jsem se rozhodl, protože informaci o nekonání závodu jsem se dozvěděl z článku na Příbram.cz. před dvěma týdny. Byl jsem překvapen, že akci, která měla oblibu, a hlavně velkou účast dětí, město nebylo schopno zajistit, ať již přes agenturu nebo ve spolupráci s místními. Argumenty místostarostky se mi zdály neuvěřitelné, stejně jako to, že vedení radnice oslovilo spolky na Dobříši s tím, aby se pořádání závodu někdo ujal a prý nikdo neměl zájem. Jsem předseda HC Dobříš, nikdo nás neoslovil, a ani oficiálně informace o tom, že se běh nekoná, nezazněla.

Oslovoval jste k pomoci původní organizátory závodu, tedy agenturu VDN Promo?

Vzhledem k tomu, že město nemá zájem o akci podobného typu, svým nečitelným chováním uvádí případné pořadatele-spolky do časového presu tím, že je oslovuje na poslední chvíli, nenabídne ani pořádnou součinnost, omezí finance, proto jsem se rozhodl, že běh uspořádám bez spoluúčasti města, amatérštější formou bez nároků na odměnu pořadatelům i sobě jen za příspěvků kamarádů, známých, kteří jsou schopni takovou akci podpořit dobrovolně, a to ať již penězi nebo i spolupořádáním. S omezenými financemi nemá smysl ani agenturu, která má podobnou činnost jako výdělečnou, ani oslovovat. Nemáme jim co nabídnout. 

Rozhodl jste se uspořádat běh města sám na vlastní zodpovědnost?

Běh jsem se rozhodl uspořádat sám, a to i přes to, že už nyní slyším o nevraživosti, nepřejícnosti a drobném házení klacků pod nohy. Zorganizování závodu, zvlášť na trati mimo silnice není nijak složitá věc a myslím si, že organizaci zvládneme s lidmi, kteří se dobrovolně nabídli. Jediným logickým partnerem je Sportovní akademie Dobříš Michala Cibocha a Vojty Paula, pořádající sportovní kroužky včetně atletiky. Nabídl jsem jim možnost stát se partnerem a ukázat svou mnohovrstevnou činnost. 

Dokázal jste získat od města potřebnou finanční podporu?

Původní záměr byl získat prostředky na obnovu Běhu města Dobříše v téměř původní trase. Po neochotě rady přispět na rozpočet, který jsem jim předložil a omezení jejich příspěvku, který zahrnoval jen fixní náklady, jako je čipová časomíra, diplomy, ceny, občerstvení, ozvučení, toalety, uzavírky atd. pro cca 350 účastníků jako v minulých letech, bez odměn pořadatelům, bez placené reklamy a dalších, jsem se rozhodl, že nebudu dělat pro město něco, co ani nejsou ochotni podpořit. Nechci se dostat do problému, že nezajistím ani základní standart, na který jsou lidé již při závodech zvyklý. Finance jsem měl přislíbené od aktivních známých, část že se vybere ze startovného a v nejhorším, zbytek doplatím. Za ten dobrý pocit, že jsem pomohl dostat děti od mobilů, mi to stojí. Změnil jsem trasu tak, abych neobtěžoval obyvatele uzavírkami, minimalizoval náklady. Ve fázi, když město vidělo, že vše udělám bez nich, tak přišlo opět s nabídkou, že chtějí být partnery. Z jejich strany je lepší nemít ostudu, že nepřispěli a z mé strany "hloupější kdo nebere". Dostali jsme 30.000 Kč, které musíme vyúčtovat. Takže i díky ostatním "sponzorům", kteří nepotřebují být vidět, to snad zvládneme ke spokojenosti všech.

Trať z centra Komenského náměstí do anglického parku Zámku Dobříš se tedy přesunula z finančních důvodů?

Změna trati je jen z výše uvedených důsledků. Chápal jsem, že městský běh je klidně i centrem pro zvýšení zpopularizování, ale sám po asfaltu raději neběhám a měl jsem výčitky i za malé běžce, že bychom je hnali městem po tvrdém podkladu. Varianta v parku bude pro jejich nožičky ohleduplnější. Děcka mají velké nasazení, ale zatím jim technika běhu nic moc neříká. Raději jejich zdraví než davy diváků na městě. 

Jak dlouhé tratě budou pro běžce připraveny?

Součástí běhu jsou opět i dětské závody. Které jsou od 250 metrů do 1500 metrů. Pro dospělé bude 4 km fitness běh žen, zakončený sklenkou Prosecca pro každou účastnici, běh štafet 4x2 km a hlavní závod na 8 km. Vše v Anglickém parku po stezkách s mírným převýšením. Začínáme od 9:00 hod. dětmi, hlavní závod bude od 12:00 hod. Součástí programu bude navíc závod v jedení-prokousání se do středu chodského koláče o finanční prémii. 

Kde se mohou zájemci přihlašovat? Mají běžci šanci se přihlásit a registrovat i na místě v den závodu? A jak vysoké je startovné?

Zájemci se mohou přihlásit na internetových stránkách Brdského poháru nebo případně i na místě. Startovné je 150 Kč při registraci on-line, 200 Kč na místě a děti startují zdarma.

autor článku: redakce DA a Filip Kahoun