Dnes je pátek 29. březen, svátek má Taťána.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Rozhovor s Radimem Weberem: Od psaní knížek ke komentování fotbalu

přidáno: 29. 04. 2018

Většina čtenářů ho zná jako redaktora komentářů k fotbalovým zápasům. Nicméně jeho tvorba zasahuje ještě dále. Na svém kontě má již několik napsaných knih. Co ho na psaní nejvíce baví a naplňuje?

Radim Weber pravidelně píše komentáře k odehraným dobříšským fotbalovým zápasům. Jeho tvorba však začala již dříve...

Kdy jste začal psát?

Literárně jsem začal tvořit, když můj syn pobýval několikrát ve zdravotnických zařízeních a já mu psal básničky, které komentovaly obrázek na zaslané pohlednici. Později jsem s několika přáteli pořádal pro děti na Větrníku různé akce jako Pálení čarodějnic, Dětské dny, zájezdy a různé soutěže. Psal jsem scénky, které se pak předváděly u Papeže. Pak jsem začal spolupracovat s „Mirkem“ Procházkou na divadelních představeních v kulturním středisku. Dramatizoval jsem některé pohádky pro dětský soubor, a pak i hry pro dospělé. Nejúspěšnější hry jsou: „Jak začala a skončila Trojská válka aneb Konec kuřích ok na Olympu“ a „Epochální výlet pana Broučka mezi Indiány“. Tyto dvě hry hrají občas různé ochotnické soubory po celé republice.

A kdy přišlo na řadu psaní knih?

K psaní knížek jsem se odhodlal až později. Tyto tři knížky (jsou uvedeny na konci rozhovoru) jsou jediné, které jsem napsal. Historie mě zajímá a lákaly mě postavy, o kterých se moc neví a jsou obestřeny tajemstvím (královna Viola Těšínská, syn Přemysla Otakara I. Vratislav). Poslední knížka o tučňákovi je určena pro děti a je věnována mým vnoučkům. Je možné je zakoupit v elektronické podobě na různých e-shopech např. E-knihyjedou, Datebook, Kosmas, PalmKnihy a další. Přímo vzor nemám. Mám rád historickou literaturu a literaturu faktů. Rovněž jsem si oblíbil povídky Karla Čapka. Několik jsem jich zdramatizoval a Zločin na poště jsme hráli na Dobříši i ve Staré Huti. Knihy nejsou vydávány v klasické podobě, protože na jejich tisk a vydání nemám prostředky. Na knížkách se podílejí korekcí pani Marie Volfová, bývalá učitelka ve Staré Huti, a obrázky kreslí kamarád Václav Nenáhla z Dobříše.

Jak jste se dostal k fotbalu?

Ke komentování fotbalových událostí jsem se dostal, když moji synové začali hrát fotbal. Pracoval jsem pak v různých funkcích ve fotbalovém klubu MFK Dobříš a ta práce mě bavila. Nemám žádné vzdělání v oboru žurnalistiky a v dalších podobných oborech. Celý život jsem pracoval ve strojírenství (YORK Dobříš), vystudoval jsem Střední průmyslovou školu strojní.

Jakou tvorbu máte tedy nejraději?

Mám raději kratší tvorbu. Jak moje divadelní hry, tak beletrie i články jsou kratší. Asi mě nebaví se příliš rozepisovat. Nyní mám rozepsanou knížku s názvem „Rudolfův pekař aneb Skutečný příběh Matěje Kotrby“. Měla by to být humorná (snad?) konfrontace mezi filmem o pekařovi Rudolfa II. a skutečností a rovněž konfrontace mezi životem 16. a 21. století.

Máte nějaké životní motto, kterým se rád řídíte?

Nějaká životní motta nemám rád. Snažím se žít tak, abych se mohl každému podívat do očí. Ale přece jen na závěr jeden citát Antoina De Saint-Exupéry: Správně vidíme jen srdcem. Tento citát z Malého prince jsem použil i jako název jedné divadelní hry.

 

Knihy pana Webera:

JÁ, TUČŇÁK MAXÍK

Ilustroval: Václav Nenáhla Korekce textu: Marie Volfová

Tučňáček Maxík žije v Antarktidě, nejchladnějším území naší planety, které tučňáci nazývají Bělozemí. Zde se seznámí s výzkumníkem Vojtou, který mu zachrání život. Stanou se velkými přáteli. Maxík vypráví svoje příhody od svého narození až po svatbu s kamarádkou Lilinkou. Proto nejen Vojta, ale i čtenáři, se dozvědí mnoho zajímavého o životě tučňáků císařských. Pro děti od 4 let. Knihu možno zakoupit v elektronické podobě na různých e-shopech.

 

VIOLA – SMUTNÁ KRÁLOVNA

Ilustroval: Václav Nenáhla Korekce textu: Marie Volfová

Život Violy Těšínské, české královny, je plný záhad. Záhadou je i vražda jejího manžela, posledního panovníka rodu Přemyslovců, Václava III. Dost na to, aby tato skutečnost podnítila fantazii spisovatele. Viola, tušící blízkou smrt, zve k sobě opata cisterciáckého řádu, Petra Žitavského, aby mu osvětlila svůj těžký život a současně mu sdělila své poznatky o vraždě Václava. Petr, na přání bývalé královny, se rozhodne až těsně před smrtí její vypravování sepsat, avšak sám nechá na osudu, zda se o něm dozví budoucí pokolení. Knihu možno zakoupit v elektronické podobě na různých e-shopech.

 

VRATISLAV – SMUTNÝ KRÁL

Ilustroval: Václav Nenáhla Korekce textu: Marie Volfová

Syna Přemysla Otakara I., Vratislava, čekala skvělá kariéra. Jako prvorozený syn se mohl stát následníkem českého trůnu. Po komplikovaném vztahu otce s jeho matkou Adlétou Míšeňskou, však zůstal po rozluce manželů jen téměř neznámou historickou postavou. Dost na to, aby tato skutečnost podnítila fantazii spisovatele. Nález neznámého díla zběhlého mnicha Findelkinda osvětluje nejen záhadu kolem Vratislava a důvod nevraživého vztahu ke svému otci, přibližuje i život autora tohoto spisku. Knihu možno zakoupit v elektronické podobě na různých e-shopech.

autor článku: Kamila Paulová