Dnes je sobota 26. září, svátek má Andrea,
je Mezinárodní den kulturního dialogu.

Rozhovory

Jsou práce na revitalizaci Francouzského parku u Zámku Dobříš ohroženy?

přidáno: 24. 06. 2018

Od začátku roku je pro veřejnost uzavřen Francouzský park u Zámku Dobříš z důvodu rozsáhlé revitalizace, která je součástí projektu Evropské unie IROP - Revitalizace vybraných památek. V jaké fázi se nyní projekt (konec května 2018) nachází a proč se zatím park ani zámecká oranžerie neupravuje, řekl v rozhovoru ředitel zámku Dobříš Pavel Krejcárek.

Laickým okem zatím nejsou patrné žádné stavební akce, které ale měly ve francouzském parku začít v únoru či březnu. Co se tedy nyní s parkem děje? V jaké fázi je momentálně projekt IROP?

K dnešnímu dni jsme před uzavřením smlouvy s restaurátorem, který bude realizovat sochařskou a kamenickou výzdobu, a s restaurátorem na železo, pod jehož kompetenci spadají okrasné mříže. Především ale za sebou máme druhé kolo výběrového řízení na kompletní stavební práce a jsme před podpisem zakázky. V nejbližších dnech nás čeká výběrové řízení na iluzivní malbu oranžerie, technický dozor investora a závlahový systém. Jenom připomínám, že nám bylo vydáno stavební povolení a že projekt Revitalizace Francouzského parku a oranžerie schválilo Ministerstvem pro místní rozvoj České republiky. Nicméně, jak je u těchto velkých projektů v posledních letech obvyklé, jejich příprava, administrace a výběrová řízení jsou poměrně složitá. V našem případě je tomu tak i vzhledem k tomu, že se jedná o kulturní památku a částečně také území s Evropsky chráněnou lokalitou Natura 2000.

Proč konkrétně vyjma všech administrativních úkonů se celý projekt prodloužil?

V prvním vyhlášeném kole na stavební práce jsme obdrželi nerealistickou vysokou cenu a soutěž musela být zrušena – to je jeden z hlavních důvodů opoždění realizace.

Samotný park tedy v podstatě zatím „odpočívá“?

Vypadá to tak, ale není to tak. Dosavadní čas jsme využili na zmlazení buxusových ornamentů v první etáži francouzského parku – tak, aby po celkové revitalizaci nevznikla disproporce mezi původní a revitalizovanou částí parku.

Jak kompenzujete návštěvníkům zámku uzavření francouzského parku v hlavní turistické sezoně?

Musím říct, že nás omezení velice mrzí, nicméně když vše dobře dopadne, čeká návštěvníky v průběhu roku 2020 francouzský park v novém kabátě. Zaplať pánbůh se dosud v parku nic závažného nestalo, protože například stav některých opěrných stěn je katastrofální a hrozí sesunutí či pád osob při neopatrném pohybu v krajích těchto stěn. To samé se dá říci o dvou fontánách s bazénkem na druhé etáži parku, které jsou v katastrofálním stavu, a dosluhuje také závlahový systém, jehož stáří je něco kolem 70 let… Naší snahou je samozřejmě zkrášlit nádvoří zámku – nově jsou instalovány nádherné dvoumetrové oleandry, umístily jsme sem nové koše s možností třídění odpadu, nové popelníky, nové lavičky… Kompletně jsme zrekonstruovali návštěvní centrum a na přání paní majitelky Livie Colloredo-Mannsfeldové v něm obměnili část zboží, zavedli platební terminál a nainstalovali špičkový kávovar s dodávkou kávy od místního dodavatele s vlastní výběrovou pražírnou kávy. Další velkou novinkou, kterou připravujeme, bude otevření únikové hry v prostorách zámku. Zatím ale zůstává obestřena výrobním tajemstvím.

Stále platí původní verze, že by se měl park po revitalizaci opět zpřístupnit na jaře roku 2020?

Mně osobně se, upřímně řečeno, vzhledem ke zpoždění projektu jaro trochu vzdaluje z dohledu. V případě možnosti prodloužení realizace projektu ze strany ministerstva pro místní rozvoj myslím, že rádi tuto možnost využijeme tak, aby práce mohly probíhat v klidné návaznosti na sebe a dle příslušných technologických lhůt v dané kvalitě. Ač tedy o něco později, přesto s otevřením zřejmě na sezónu 2020 počítám.

Závěrem chci poděkovat celému týmu IROP za dosavadní práci a trpělivost a rodině Colloredo-Mannsfeld za podporu tohoto projektu.

Článek vyšel v časopise Jeronýmův zpravodaj.

autor článku: Michaela Rozšafná