Dnes je čtvrtek 1. říjen, svátek má Igor,
je Mezinárodní den seniorů, lékařů, cyklistiky, vegetariánství a hudby.

Rozhovory

Rozhovor s organizátorkou akce 10 Hospod Dobříšskem, další ročník už zítra!

přidáno: 22. 06. 2018

Již zítra můžete s přáteli vyrazit na 4. ročník akce 10 Hospod Dobříšskem. Za startovné, které činí minimálně 100,-, účastníci dostanou pas na razítka. Za řádně vyplněné razítko bude v cíli připraven diplom za příkladný postoj ke spojování turismu a hydratace lidského organismu ve jménu lidské solidarity. Připraven je také putovní pohár. Kdo stojí za veškerou organizací akce?

Za organizací akce 10 Hospod Dobříšskem, která se koná v letošním roce už počtvrté, stojí paní Eva Koukolíčková.

Stojíte přímo Vy za nápadem akce 10 Hospod Dobříšskem? Přeci jen by za touto akcí bylo typičtější vidět muže.

Nejspíš by vám to přišlo typičtější kvůli těm hospodám, ale z druhé strany, já zas neznám moc mužů, co pořádají akce s dobročinným úmyslem :). Za nápadem jako takovým ale stojí muži, samozřejmě. Pocházím z Nového Města nad Metují, kde pochod deseti hospodami má už více jak čtyřicetiletou tradici a chodí se tam na památku zesnulého tatínka mého kamaráda.

Kdy vznikl nápad na akci?

Nápad uspořádat takovou akci i v Dobříši vznikl zhruba před pěti lety, kdy jsem se sem přestěhovala. Byl to trochu „hec“ od jedné mé skvělé kamarádky a právě od onoho zmíněného kamaráda a nikdo jsme tomu v ten moment nevěřil. Slíbili ale, že když to uspořádám v Dobříši, tak sem za mnou přijedou a pochod půjdou, a taky že přijeli a první ročník byl legendární.

V letošním roce se pořádá již čtvrtý ročník. Účastní se každého ročníků více lidí?

Ve čtvrtý ročník jsem na začátku upřímně ani nedoufala. Ale zájem byl každý rok vyšší a vyšší a já s mou povahou neuměla doteď říct: “Ne, letos na to nemám čas.” Vždycky se to ale díky pomoci rodiny a kamarádů nějak zvládlo zoorganizovat.

Zúčastňujete se sama pochodu?

Zatím nebyl nikdy důvod, proč se nezúčastnit. Chodí s námi moc fajn lidi, které jsem do té doby neznala a to mě na tom těší.

Jaká skupina je početnější – ženy nebo muži?

Asi mi nebudete věřit, ale troufám si říct, že je to 50/50.

V čem přesně pochod spočívá a o co se soutěží?

Pochod je hlavně akce s dobročinným podtextem, a tak by se k tomu mělo asi i přistupovat. Co kdo v cíli pochodu dostane, je vlastně jen taková legrace. Prioritou je, kolik se vybere na pomoc pro děti. Těm jde veškeré startovné, které je minimálně 100,-. Účastníci dostanou za startovné pas na razítka, které získají v každé navštívené hospodě po předepsané konzumaci. Ženy za malé pivo nebo panáka a muži za velké pivo nebo panáka. Za to na ně čeká v cíli diplom za příkladný postoj ke spojování turismu a hydratace lidského organismu ve jménu lidské solidarity :). Od prvního roku máme putovní pohár, který jsem vyráběla doma na zahradě a každý rok tam přibude štítek se jménem výherce ročníku. Z něj si pak může rok vychutnávat své vítězství. Po špatné zkušenosti jsme upravili pravidla a pohár lze získat v podstatě za cokoli. Za statečnost, za chrabrost, za vtipnost, lidskost. Tedy za cokoli, co se v průběhu pochodu uděje a je třeba to mimořádně ocenit.

Jaké hospody jsou během letošního ročníku zařazeny?

Začíná se v zítra (tj v sobotu 23. června) ve 14:00 hod. U Bílého Lva na náměstí, pak je trasa Modrá kočka, Hospůdka na hřišti, Na Růžku, Na Prachandě, Osvěžovna u Papeže, Krmelec, Slovanka, Black and White a končí se jako každý rok v baru Eureka, kde se předávají diplomy a ceny. Letos jsme na trasu přidali ještě jednu prémiovou zastávku Regent point, tak doufám, že to účastníci ocení. Trasa bude jako každý rok značená.

Přidaly se nějaké nové hospody oproti minulým ročníkům?

Letos je pochod jiný právě v té prémiové zastávce a přidali jsme Krmelec, protože to tam máme rádi a Black and White, který parádně zapadá do nové trasy.

Chtěli byste počet míst v budoucnosti rozšířit?

Nemyslím si.

Dokáží všichni účastnici zdárně pochod dokončit?

Vím asi jen o třech, kteří pochod za uplynulé ročníky nedokončili. S tou procházkou to není až tak náročné, jak se může zdát.

Výtěžek ze startovného darujete na dobrou věc, komu pomáháte?

Pomáháme Dětskému domovu Pepa o.p.s. z Příbrami, na který mám osobní vazbu a mám je tam všechny moc ráda.

Fotka dětí z dětského domova, kdy se jim za peníze z pochodu koupily kufry.

autor článku: Kamila Paulová