Dnes je čtvrtek 1. říjen, svátek má Igor,
je Mezinárodní den seniorů, lékařů, cyklistiky, vegetariánství a hudby.

Rozhovory

Seriál rozhovorů s dobříšskými zastupiteli: Radek Vystyd

přidáno: 10. 09. 2018

Náš seriál rozhovorů s dobříšskými zastupiteli uzavíráme Radkem Vystydem zvoleným za TOP09.

Volební období 2014-2018 máme již za sebou. Do voleb jste šel s nějakými představami a programem. Nnaplnily se Vaše představy a s čím jste jako zastupitel spokojen či naopak rozčarován, jaký vliv to bude mít na Vaši kandidaturu v dalším volebním období?

Většině lidí se čtyři roky mohou zdát jako dlouhá doba, za kterou se dá udělat spousta práce. I já jsem si to myslel, ale realita se od mých idealistických představ hodně liší. Když jsme se před téměř čtyřmi lety dostali s TOPkou do koalice a tedy k vedení města, trvalo nám několik měsíců, než jsme se podrobněji seznámili s pravomocemi samosprávných orgánů města a chodem úřadu. Postupně jsme začali chápat postupy a procesy při řízení města. Také jsme se v krátké době seznámili s připravenými projekty města. Těch, bohužel, moc nebylo. Pak jsme teprve začali chápat, kolik práce nás čeká.  

Jestli mě něco tyto čtyři roky v komunální politice naučily, tak to byla hlavně trpělivost. V samosprávě to prostě nefunguje jako v domácnosti nebo ve firmě. Vše má svá daná pravidla, své dlouhé termíny a spousty dalších podmínek a zákonných nařízení, přes která nelze jít a dělat věci ze dne na den.

I přes to všechno jsem přesvědčen, že za tuto dobu jsme nezůstali stát na místě, ale naopak jsme město Dobříš posunuli společně o pořádný kus dál. Dokázali jsme získat značné finanční prostředky z evropských i národních dotačních programů a zrealizovat hned několik velmi významných projektů, o čemž se občané mohou přesvědčit v zářijové příloze Dobříšských listů.

Jsem rád, že můžeme po čtyřech letech ukázat kus práce, za kterou si stojím a zároveň si uvědomuji, že rozhodně není hotovo. V našem městě je ještě spousta práce a je potřeba pokračovat a dál město zvelebovat. Krásný příklad je „rozbité“ náměstí způsobené kompletní rekonstrukcí inženýrských sítí pod jeho povrchem. Bez toho by však k finální úpravě povrchů a dokončení revitalizace náměstí nešlo přistoupit. Když se kácí les, létají prostě třísky. Výměna povrchů komunikací a chodníků na celém náměstí je již nasmlouvána se Středočeským krajem, první etapa rekonstrukce chodníků začne v nejbližších dnech, druhá začne v roce 2019, společně s kompletní rekonstrukcí povrchu průjezdné komunikace, která bude provedena z tzv. tichého asfaltu. Ať již u toho budu či nikoliv, rekonstrukce náměstí je připravena, je neodvratným faktem a jsem tomu velmi rád.

Kterých 5 nejpalčivějších problémů současné Dobříše vnímáte a jaké navrhujete řešení?

Naše město má ještě spoustu věcí k řešení a myslím si, že při správě města nebude hotovo nikdy. Vnímám, že běžný občan má na věci jiný pohled a každého z nás „pálí“ jiné problémy. Některé je třeba řešit co nejdříve, jiné jsou na delší dobu a třeba i diskuzi s veřejností. Nicméně já osobně vnímám základ v tom, že chceme zůstat malým městem do 10 tis. obyvatel s kvalitními službami, odpovídající infrastrukturou, příjemnou atmosférou a oblíbeným místem pro spokojený aktivní život.

Pokud bych snad měl skutečně jmenovat nejpalčivější problém města, pak bych řekl, že město Dobříš by hlavně potřebovalo pozitivně motivované lidi. Přestat hrát „žabomyší“ války, začít táhnout za jeden provaz a oprostit se od toho, zdali je někdo “modrej” nebo “červenej”. Zkrátka dokázat nadřadit skutečnost, že zastupitel je Dobříšák, který má primárně zájem na kvalitě života ve městě.

Proč by měli občané Dobříše volit právě Vás?

Protože chci dotáhnout rozdělanou práci. Budu rád, pokud dostanu šanci dodělat projekty, které jsou rozjeté. Byl bych rád, kdyby občané Dobříše zvolili takové zastupitelstvo, ve kterém budou lidé, kteří skutečně zastupují občany, kteří chtějí skutečně pracovat, umí dávat smysluplné návrhy, řešit věci konstruktivně a diskutovat věcně. To bych našemu městu ze srdce přál.

autor článku: Redakce DA