Dnes je čtvrtek 1. říjen, svátek má Igor,
je Mezinárodní den seniorů, lékařů, cyklistiky, vegetariánství a hudby.

Rozhovory

Seriál rozhovorů s dobříšskými zastupiteli: Denisa Havlíčková

přidáno: 02. 07. 2018

Náš seriál rozhovorů se zastupiteli dnes pokračuje s Denisou Havlíčkovou.

Volební období 2014-2018 máme již za sebou. Do voleb jste šla s nějakými představami a programem, naplnily se Vaše představy a s čím jste jako zastupitelka spokojena či naopak rozčarována, jaký vliv to bude mít na Vaši kandidaturu v dalším volebním období?

Před čtyřmi lety jsem vstoupila do komunální politiky opravdu s velkými ideály a představami, které se realitě vzdalují. Neměla jsem ani tušení, do čeho jdu a co všechno mě čeká.

Obrovským oříškem je byrokracie na všech stranách. V žádném případě nemůžete nic rozhodnout jen tak od stolu, na všechno musí být výběrová řízení, 30denní lhůty, povolení, tisíc razítek a všech možných posudků, abyste vůbec mohli udělat jakoukoli akci. Pak se nedivím občanům, když si stěžují, že to „těm na městě“ trvá… Ono je to opravdu úplně jiné, než když člověk rozhoduje jen o svých věcech a svých penězích.

Nejtěžší pro mě ale do dneška je přijmutí faktu, že po samotných volbách se volení zastupitelé rozdělí na několik táborů a slibovaná spolupráce pro lidi a město je tatam. Prostě 21 dospělých lidí není schopno táhnout za jeden provaz, domluvit se a pracovat na věcech, které jsou z toho či onoho politického tábora.

Když už si nás lidé zvolili, myslím, že bychom měli společně všichni chtít Dobříš zlepšit ve všech směrech a přidat každý svou ruku k dílu, svou troškou do mlýna.

Bohužel u mnohých zastupitelů jsem za 4 roky zaznamenala aktivitu pouze 14 dní před samotným zastupitelstvem, kdy komunikují po mailu, že chtějí zaslat nejrůznější materiály a pak na zastupitelstvu zdržují dotazy, kritizují všechnu práci a zjišťují informace teprve na místě k dané věci. Před občany to pak samozřejmě vypadá efektivně, nicméně že celé 4 roky neudělali nic, k ničemu se nepřipojili, ničemu nepomohli, to už bohužel vidět není.

Neříkám, že kritika není dobrá a některé argumenty jsou opravdu pádné, ale pokud chci pro město něco udělat, tak jdu a pomůžu…

Kterých 5 nejpalčivějších problémů současné Dobříše vnímáte a jaké navrhujete řešení?

Doprava. Z mého pohledu by bylo nejefektivnější na tento problém vyčlenit jednoho z budoucích radních, tak jako tomu bylo do teď a ten by se dané věci aktivně věnoval s týmem dalších lidí a odborníků z úřadu. To nejhorší má Dobříš za sebou a teď je třeba pokračovat a více komunikovat i se Středočeským krajem, aby se doprava ve městě a stav místních komunikací mohl dále zlepšovat. Velkou pozornost si už dnes zaslouží cyklostezky a jejich budování ve městě i jeho okolí.

Nevyužitý potenciál města. Město Dobříš má ideální podmínky stát se více navštěvovaným místem s bohatou kulturou, sportovním zázemím a domovem pro mladé rodiny. Jsme nedaleko Prahy, a přesto jsme blízko nádherné přírody, máme skvěle fungující sportovní organizace a za poslední dobu se zde povedlo uspořádat i řadu koncertů a akcí s opravdovými hvězdami české a slovenské hudební i kulturní scény.

Školství, sport a kultura. V současné době se povedlo vedení města zajistit stavbu nového školního pavilonu ve spolupráci s dalšími obcemi. Navázala se aktivní spolupráce i se samotnými učiteli a žáky škol a v tomto směru by mělo město pokračovat. Rozhodně jsem pro, aby se dořešil skate park, zimní stadion i sportovní hala a zajistilo se i nadále fungování sportovních spolků v našem městě. Věřím, že s kvalitním zázemím může Dobříš hostit i velmi zajímavé soutěže a přilákat tak další lidi k nám a prezentovat se také jako město sportu. Stejně tak jsem pro, aby se podporovaly nejrůznější akce pro veřejnost zaměřené na sport, ale i hudbu a zábavu. Jsem ráda, že v posledních letech se nám takových akcí vede pořádat hodně a ráda bych, aby i v tomto nové vedení města pokračovalo.

Zdravotnictví. To je samozřejmě problém, který bude město muset nějakým způsobem vyřešit. Zajistit dostatečnou lékařskou péči pro všechny občany od dětí až po seniory, včetně zubařů a dalších specialistů. Z mého pohledu se bude třeba problému věnovat a s týmem odborníků naleznout řešení, jak situaci zdravotnictví dořešit. Velkou roli zde bude hrát aktivní vyjdenávání a spolupráce s krajem, soukromými subjekty, lékaři a dalšími institucemi.    

Komunikace a spolupráce. Pro další volební období by za mě určitě bylo potřeba nastavit lepší komunikaci směrem od vedení města k občanům i k samotným zastupitelům. Je potřeba dále propojovat spolupráci jednotlivých organizací města, ale i neziskového a podnikatelského sektoru. Jsme malé město a věřím, že všichni máme za cíl, žít v krásném a kvalitním prostředí a pomoc může každý…

Proč by měli občané Dobříše volit právě Vás?

Popravdě. Dlouho jsem se rozhodovala, jestli mám jít do voleb znovu. Je to spousta času, energie a práce. Pak jsem si ale uvědomila, že jsem 4 roky pracovala aktivně, povedla se mi spousta krásných akcí, v rámci Zdravého města jsme vstoupili do celorepublikového povědomí v mnoha věcech, a hlavně v oblasti práce s mládeží. Přivést do našeho města velké osobnosti, rozjet spoustu projektů a začít po x letech opravdu pracovat. Spoustu věcí je rozjetých a já bych v nich ráda pokračovala právě proto, že už mě to stálo spoustu času i energie a konečně vím, jak co funguje. Chci dál vymýšlet nové projekty a akce, podporovat dobře rozjetou spolupráci, zviditelňovat naše město a dál pracovat naplno.

Neříkám, že se vše povedlo, ani že mám patent na rozum a vím, jak to dělat nejlépe. Ale z celého srdce věřím tomu, že kdo nic nedělá, ten taky nic nezkazí a jen kritikou nic nezlepším. 

autor článku: Redakce DA