Dnes je sobota 26. září, svátek má Andrea,
je Mezinárodní den kulturního dialogu.

Rozhovory

Seriál rozhovorů s dobříšskými zastupiteli: Adam Böhm

přidáno: 28. 01. 2019

V tomto rozhovoru si můžete přečíst odpovědi od zastupitele Adama Böhma, člena Občanské demokratické strany, který byl zastupitelem již v předcházejícím volebním období.

Mohl byste se ve zkratce představit?

Jmenuji se Adam Böhm. Narodil jsem se v Praze, na Dobříši už žiji řadu let. Máme čtyři děti od 4 do 14 let. Pracuji jako IT manažer. Členem ODS jsem se stal před sedmi lety, členem zastupitelstva jsem pátým rokem, jde o moje druhé volební období.

Proč jste se rozhodl vstoupit do místní politiky?

Jsem raději ten, kdo se zapojí v kuchyni, než ten, kdo čeká u stolu, až bude vše hotové. Co se děje na Dobříši, mě zajímá, a proto jsem se rozhodl přidat se ke skupině lidí, které znám a kterým důvěřuji. Zapojení pro mě mělo a má různé formy – teď zrovna jsem členem zastupitelstva, předtím jsem byl členem Grantové komise a kdo ví, jaké bude moje zapojení v budoucnu. Jak říkám, nechci stát stranou a to ostatní z toho vyplývá.

Ještě se podělím o jeden postřeh. Když jsem vstupoval do ODS, byla pro mě stranická značka spíš komplikace, přesvědčili mě ale lidé, kteří se pod touto vlajkou scházeli. Vlastně bych tehdy býval dal přednost tomu, abych vstoupil do nějakého lokálního sdružení, třeba “Krásná Dobříš”. Dneska jsem ovšem rád, že jsem členem celostátní strany, a to ze dvou důvodů: 1) V době, kdy komunisti rozhodují o tom, kdo bude kontrolovat policii, kdy se voliči kupují za koblihy a obědy zdarma a kdy se naše zahraničněpolitické směřování podivně obrací směrem k rudým velmocem na východě, v této době jsem rád, že se mohu přihlásit ke konzervativní straně vedené schopným, vzdělaným Petrem Fialou. 2) Spousta místních hnutí přináší novou energii a čerstvý vítr, ale změny v komunální politice jsou často na dlouhé lokty a lokální hnutí často stojí a padají se svým lídrem a mohou ze scény zmizet stejně rychle, jako se tam objevila. ODS přitom nabízí stranické mechanizmy, které jsou v demokracii nutné a které pomáhají udržet kontinuitu a fungovat dlouhodobě.

Jaké jsou vaše vize a plány na následující čtyři roky v Dobříši?

Moje vize a plány se promítly do programu ODS. Protože vize vycházejí z konkrétní inspirace nebo ze zážitků, podělím se o ty, které mě v poslední době inspirovaly:

- Kodaň – Před několika lety jsem často pracovně jezdil do Dánska. Považuji za úžasný způsob, jakým se v Kodani podařilo oživit veřejné prostory, vyladit různé druhy dopravy a vypořádat se s brownfieldy. Zkušenosti z Dánska má i architekt Adam Gebrian, se kterým mě pojí nejen jméno, ale také názor na to, jak se s veřejným prostorem zacházíme: "Zvykli jsme si, že veřejný prostor vlastně není náš.”

- Litomyšl – Litomyšl se v lecčems našemu městu podobá – má stejně obyvatel jako Dobříš, náměstí, trochu stranou stojící zámek. Ale je to město, které se rozvíjelo koncepčně, které dokázalo do veřejného prostoru integrovat svěží nápady a které dokázalo posílit svůj genius loci. Jistě na tom má velkou zásluhu architekt Josef Pleskot a sochař Olbram Zoubek, ale roli hraje i to, že se stávající starosta schází s těmi předchozími a společně diskutují o záměrech města.

- Mníšek pod Brdy – Loni v zimě jsme byli s manželkou na večeři v Mníšku. Měli jsme čas a šli jsme se projít po náměstí. Byla zima, moc lidí venku nebylo. Možná proto, že je nalákal dovnitř některý z podniku. Když jsme kolem jednoho baru procházeli, kuřáci před ním si vychutnávali tichou, skoro vánoční noc. Pak se otevřely dveře a zevnitř bylo slyšet ševelení hlasů, které podtrhoval Joe Cocker svojí podmanivou písní Unchain My Heart. Chvíle, kdy je svět krásný a všechno je na svém místě. Takovou chvíli bych chtěl jednou zažít i na našem náměstí.

Když to shrnu, rád bych přispěl ke kultivaci veřejného prostoru a ke koncepčnímu rozvoje našeho města.

Kofi Annan, bývalý generální tajemník OSN, řekl, že měl Bůh při stvoření světa jednu velkou výhodu. Mohl pracovat sám. Tenhle luxus v našem jednadvacetičlenném zastupitelstvu nemáme, ale doufám, že se nám přesto podaří se na důležitých tématech shodnout a společně udělat kus dobré práce.

autor článku: Redakce DA