Dnes je čtvrtek 28. březen, svátek má Soňa,
je Den učitelů v ČR.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Rákosníčkovo hřiště jsme nevyhráli, město chce občanům nabídnout kompenzaci

přidáno: 21. 03. 2016

Město Dobříš bylo osloveno společností Lidl, aby se zapojilo do soutěže o vybudování Rákosníčkova hřiště. To se Dobříši nakonec vyhrát nepodařilo. Vedení města Dobříš by však chtělo obyvatelům nabídnout kompenzaci a opravit stávající dětská hřiště. Více nám k tématu řekla zastupitelka města Ing. Markéta Čermáková, MBA, jedna z aktivních iniciátorek hlasování o Rákosníčkovo hřiště.

Město Dobříš se již po několikáté zúčastnilo soutěže o vybudování dětského Rákosníčkova hřiště v kategorii měst do 10 000 obyvatel, a to společně například s městy Sedlčany, Mnichovo Hradiště, Nový Bydžov nebo Hostivice. Lidé mohli pro své město hlasovat každý den, prostřednictvím webových stránek i Facebooku a hlasy se sčítaly. Hřiště v této kategorii měla vyhrát tři města s nejvyššími počty hlasů. Město Dobříš se pohybovalo po určitou dobu na 3. místě, tedy na výherním. Nakonec však hlasy dobříšáků nestačily.

Strategie města Dobříš

„Myslím si, že strategie, kterou město Dobříš zvolilo, nebyla špatná, nicméně pro příště bychom měli bez ohledu na fair play v rámci příbramského okresu začít dříve. Osobně jsem se uchýlila, z ohledu na Sedlčany, ke „smrtícímu úderu“ až ve chvíli, kdy už bylo jasné, že Sedlčany nemohou dosáhnout na výherní místo. V ten okamžik jsem napsala na všechny známé instituce příbramského okresu s žádostí o podporu při hlasování. Ovšem, otázka je, co je a co není fér, například takovéto prosící emaily přicházely od Mnichova Hradiště mnohem dříve, a to byl v rámci hlasování náš přímý konkurent. Příští rok do toho již půjdeme razantněji,“ uvedla Markéta Čermáková.

Transparentnost hlasování?

„Stala se taková zajímavá věc. V prostějovském regionálním tisku proběhla zpráva, že v Anenské ulici bude otevřeno další Rákosníčkovo hřiště, v pořadí tedy již druhé. Člověk jim to přeje, ale mělo to jednu chybu, bylo to v době, kdy výsledky byly ještě skryté a nikdo (evidentně kromě vyvolených) je neznal. Jak je tedy možné, že je Prostějov znal? Napsala jsem tedy prostřednictvím kontaktního formuláře na společnost Lidl dotaz, zda si tuto situaci máme vykládat tak, že to, že Prostějov už výsledky zná a my nikoli, znamená, že jsme hřiště nevyhráli. S velkým odstupem času nám bylo odpovězeno, že společnost Lidl považovala za slušnost nejprve kontaktovat výherní města kvůli administrativě a že výherci byli požádáni, aby si tu radostnou novinu nechali zatím pro sebe. V Prostějově bohužel neporozuměli,“ uvedla Markéta Čermáková.

V tu chvíli to mohlo působit tak, že výsledky jsou známé již předem a hlasování je de facto bezpředmětné...

„Ono to tak v tu chvíli skutečně působilo. Nejen já, ale možná i občané Dobříše v ten okamžik ztratili víru v transparentnost a férovost tohoto soutěžení. K důvěře nepřispělo ani to, že poslední čtyři dny, byť po celou dobu jsme přírůstky všech hlasů mohli všichni sledovat, zůstalo dle pravidel toto skryto. Já jsem svou osobní hořkost v tu chvíli promítla do „utěšujícího“ emailu, který jsem rozeslala nejprve všem zaměstnancům městského úřadu. Poděkovala jsem jim v něm za jejich snahu a uklidnila je, že praktiky sice nejsou z nejtransparentnějších, nicméně Lidl je soukromá firma a je to její soukromá věc, jak se svým majetkem naloží a co a kde vybuduje. My to musíme respektovat. Na druhou stranu by tomu pro příště společnost Lidl neměla říkat hlasování, ale spíše losování,“ konstatovala Markéta Čermáková.

Potenciál dobříšáků je obrovský

„Myslím si, že by byla škoda nějakým způsobem zahořknout. Tato zkušenost mě však přivedla na jinou myšlenku, a to na to, jaký potenciál v občanech Dobříšska dřímá. Lidé byli skutečně nadšení pro celou věc, naklikali jsme 26 300 hlasů, což ukazuje neuvěřitelnou sílu. Když to porovnáme s městy, které mají mnohem více obyvatel a dokázaly získat třeba jen 500 hlasů, tak je vidět, jak hlasováním lidé na Dobříšsku žili a jak byli pro celou věc nadšení. Velice mě těší, že se stále umíme nadchnout a spojit se,“ konstatovala Markéta Čermáková.

Město se pokusí prohru kompenzovat

„Město se bude snažit pro maminky udělat nějakou aktivitu, a to v tom smyslu, že opravíme a vylepšíme stávající hřiště. Tento nápad byl spontánní a vyplynul z konverzací na Facebooku. Bod jsem operativně zařadila na program 7. jednání Komise pro správu majetku města, které se uskuteční ve středu 30. března. Jedná se o bod číslo 4 programu, mým odhadem přijde na řadu v 17.30 hodin. Jednání bude veřejnosti přístupné a tímto jsou všichni zájemci (zejména maminky) zváni k diskuzi (nejen) nad tímto tématem. Cílem je získat od veřejnosti názor, o co je zájem a jakým směrem se v tomto ohledu vydat. Jednání se bude konat v budově Městského úřadu číslo popisné 230,“ uvedla Markéta Čermáková.

autor článku: Redakce DA