Dnes je čtvrtek 1. říjen, svátek má Igor,
je Mezinárodní den seniorů, lékařů, cyklistiky, vegetariánství a hudby.

Rozhovory

Předvolební seriál rozhovorů s dobříšskými zastupiteli: Adam Böhm

přidáno: 11. 06. 2018

Jako první abecedně vyšla řada na pana Böhma, člena Občanské demokratické strany. Jak on vnímá končící volební období? Hodlá kandidovat do dalších čtyř let?

Volební období 2014-2018 máme již za sebou. Do voleb jste šel s nějakými představami a programem, naplnily se tyto představy? S čím jste jako zastupitel spokojen či naopak rozčarován a jaký vliv to bude mít na Vaši kandidaturu v dalším volebním období?

Ačkoliv ODS minulé volby vyhrála, skončila v opozici. Prostor prosazovat témata, která považuji za důležitá, jsem proto měl velmi malý. Moje představy o tom, jak by se mohlo naše město vyvíjet, ani zdaleka nenaplnila stávající radnice – koalice složená z příliš mnoha barev opakovaně není schopná dohodnout se ani na základních věcech, členové koalice překvapují sami sebe navzájem a doplácí na to město. Vývoj města za poslední čtyři roky mi připomíná let mouchy – každou chvíli jiný směr, každou chvíli jiná priorita. Když si pomyslím, co všechno se za tu dobu dalo zvládnout, je mi smutno. A ano, z tohoto důvodu budu kandidovat znovu.

Kterých 5 nejpalčivějších problémů současné Dobříše vnímáte a jaké navrhujete řešení?

1. Náměstí – Je řada měst, která mají centrum vyřešené příjemně, vkusně a účelně. Z těch nejbližších myslím třeba na Mníšek nebo Dobřichovice. Náměstí je tvář, vizitka města a určuje atmosféru veřejného prostoru. Projekt nového náměstí existuje, je potřeba z toho udělat prioritu, prodiskutovat se všemi zúčastněnými a realizovat.

2. Knihovna & spolkový dům – Knihovna je jedno z míst, kde naše město žije. Kino je jedno z míst, se kterým je potřeba něco udělat. Plán je známý, projekt se chystá a když se na to budeme soustředit, může z toho být objekt, kam budeme rádi chodit a který Dobříš v širším měřítku představí jako město s aktivním komunitním životem, dobrou architekturou a efektivním a ekologickým provozem.

3. Efektivita stavebních projektů – Město realizovalo v poslední době tři velké projekty: rekonstrukci 1. ZŠ, rekonstrukci sportovní haly a rozšíření školky na Větrníku. Objem víceprací ve zmíněných případech překračuje úroveň u podobných projektů obvyklou a adekvátní. Výsledkem je situace, kdy město na jedné straně počítá pětikoruny a na druhé straně vyhazuje stokoruny oknem.

4. Soulad mezi územním a strategickým plánem – Pokud se bavíme o rozvoji města, měli bychom mluvit nejen o počtu obyvatel a o územním plánu. Měli bychom také mluvit o tom, jaké služby chceme místním obyvatelům zajistit a řešit je s dostatečným předstihem. Jako například kapacitu škol a školek.

5. Podpora sportovišť – Dobříš je nepochybně jedno z významných středočeských sportovních center. To by mělo město podporovat. Proto by se měla dotáhnout rekonstrukce sportovní haly, a – pokud se podaří získat dotace – zastřešit zimní stadión. Já jsem dále přesvědčen, že by Dobříši prospěl větší důraz na cyklodopravu po městě.

Proč by měli občané Dobříše volit právě Vás?

Dlouhodobě pozoruji, že v komunální politice se vyskytují tři typy lidí:

a) podnikatelé, pro které je komunální politika logickým prodloužením jejich podnikání,

b) lidé, které ke kandidatuře někdo přemluvil, ale kteří ve skutečnosti nejsou kompetentní,

c) lidé, kteří mají relevantní profesionální zkušenosti a kteří jdou do komunální politiky bez postranních úmyslů.

Doporučuji volit stranu nebo lidi, kteří patří do poslední kategorie. Pokud mám být konkrétnější, chtěl bych Vaší pozornosti doporučit lídra kandidátky ODS, Tomáše Vokurku, který se posledních několik let věnoval stabilizaci a rozvoji Střediska zdraví. Situace ve zdravotnictví je komplikovaná v celé republice a i na Středisku zdraví je na čem dále pracovat, ale když zalovíte v paměti, budete se mnou souhlasit, že došlo k velikému posunu, pokud jde o ekonomické parametry i pokud jde o vzhled budovy a úroveň služeb. Myslím, že Tomáš by mohl pro Dobříš se svým pečlivým, pracovitým a lidských přístupem udělat velký kus práce.

autor článku: Redakce DA