Dnes je pondělí 18. leden, svátek má Vladislav.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

Příbramská nemocnice otevírá druhou relaxační zónu pro pacienty i veřejnost

přidáno: 16. 09. 2020

Před dvěma lety otevřela Oblastní nemocnice Příbram v areálu na Zdaboři, kde je soustředěna především následná péče, veřejně dostupný, bezbariérový prostor, kde je možné v příjemném prostředí jen tak si odpočinout nebo si i zacvičit. Již tehdy byly úpravy kromě stavebních prací na zpevněných plochách hrazeny ze sponzorských a grantových prostředků.

Zóna zaznamenala sice očekávanou, ale i tak velkou pozitivní odezvu. Podobné místo navíc původně chybělo v obou areálech. Nebylo proto divu, že se z řad zaměstnanců nemocnice začalo velmi brzy ozývat přání, aby obdobný prostor vznikl i v areálu 1, kde je poskytována zejména péče akutní. A tak jsme zase začali oslovovat sponzory a hledali partnera, který by nám druhou relaxační zónu nakreslil.

Podařilo se nám obojí. Stojíme dnes spolu se starostou města Příbrami Mgr. Janem Konvalinkou a dalšími hosty v místě, které se podařilo zrealizovat právě díky partnerům tohoto projektu. Veškeré práce a vybavení byly hrazeny pouze z takto získaných prostředků.

Každá nemocnice žije především medicínou. Ale neméně důležité je pro naše pacienty také empatie našeho personálu, prostředí, v němž během hospitalizace pobývají, možnost být se svými blízkými i mimo samotné „zdi nemocničních pavilonů“. Stejně důležité je pro pacienty, kteří se po prodělané akutní léčbě svých onemocnění nebo některých zákrocích, „učí“ znovu chodit ať už o berlích nebo v chodítkách v reálných podmínkách, absolvovat část aktivit s našimi dobrovolníky při hezkém počasí venku, mít kde posedět se svojí rodinou v pauze mezi ambulantními vyšetřeními.

Obě relaxační zóny jsou veřejně dostupným prostorem a jsou proto k dispozici prakticky všem s jedinou podmínkou – neničit vybavení.

Děkuji všem, kteří se na vzniku druhé relaxační zóny podíleli – našim partnerům z řad sponzorů, našim zaměstnancům, a to i těm, kteří přicházeli se svými nápady nebo díky kterým má část laviček správnou výšku tak, aby na nich mohli bez jakýchkoli problémů posedět i pacienti po totálních endoprotézách.

Celková hodnota zóny je téměř půl milionu korun, přičemž jen potřebné stavební práce a nezbytné terénní úpravy stály cca 300 000 Kč.

Hlavní partneři jsou: Wheelabrator Czech, Nadační fond Veolia, 1. FK Příbram, Kovohutě Příbram Nástupnická.

autor článku: MUDr. Stanislav Holobrada - ředitel Oblastní nemocnice Příbram