Dnes je čtvrtek 21. leden, svátek má Slavomír.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

Do odběrového centra v Příbrami mohou objednávat pouze praktičtí lékaři

přidáno: 02. 04. 2020

Od úterního rána je v provozu odběrové centrum, které je umístěno na parkovišti před nemocničním areálem na Zdaboři. Počet odběrů, které jsou zde provedeny, je omezen a určen pouze pro praktické lékaře z Příbramska.

„My, praktičtí lékaři okresu Příbram jsme velmi rádi, že se podařilo ve vzájemné spolupráci s vedením ONP a vedením města Příbram zorganizovat otevření odběrového místa v našem městě. Odběrové místo funguje i díky perfektní organizaci a obětavosti personálu bezproblémově. Co je problémem obecným v celé ČR je nedostatek odběrového materiálu a testovacích setů,“ vysvětluje situaci MUDr. Jakub Šedivý Ph.D., který je koordinátorem praktických lékařů.
 
Pokud tedy nebudete na seznamu, který je koordinován v rámci všech praktických lékařů v Příbrami, a zasílán do našeho odběrového centra, odběr vám proveden nebude. Není to možné, ani pokud byste se rozhodli si odběr zaplatit. Pro praktické lékaře je důležité, že mohou otestovat pacienty, kteří byli v kontaktu s nakaženými a sami mají potíže, pacienty po skončení karantény, nebo ty, kteří vykazují příznaky onemocnění a jsou v seznamech prioritní.
 
Testování probíhá tedy v zásadě tak, že pacient, který má podezřelou anamnézu, či vykazuje příznaky onemocnění COVID 19 se obrátí na svého praktického lékaře, který pak daného pacienta k odběru indikuje. Pacient následně dorazí v daný den a danou hodinu a minutu do odběrového místa, kde je odebrán. Výsledek mají lékaři zpravidla ten samý den v odpoledních hodinách nejdéle do druhého dne, což je velmi komfortní záležitost, protože není výjimkou, že na některých místech čekají pacienti na výsledek i týden.
 
„Veliké poděkování za nás praktické lékaře a za naše pacienty tedy směřuje vedení ONP, vedení města Příbram, jmenovitě pak hlavní sestře Mgr. Králíčkové a prim. MVDr.Ježkovi za jejich obětavost a čas. Hasičům a Policii za technickou podporu. Největší poděkování ale patří těm, kteří denně i v mrazu stojí v plné zbroji, nejdou ani na WC, nejedí, nepijí....,“ zakončuje poděkováním MUDr. Šedivý.

autor článku: Bc. Martin Janota - Oblastní nemocnice Příbram