Dnes je pátek 29. březen, svátek má Taťána.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Aktuálně z ON Příbram a Nemocnice Na Pleši. Jak zvládají boj s covidem?

přidáno: 02. 03. 2021

Po celém Česku za poslední dny rapidně stoupá počet lidí nakažených koronavirem. Přibývá také pacientů, kteří jsou v těžkém stavu hospitalizováni v nemocnicích a zdravotníkům bojujícím s covidem už více jak rok jsou vyčerpaní. Jaká je aktuální situace v nejbližších nemocnicích od Dobříše?

Jen za včerejší den přibylo 12 150 nakažených. V těžkém stavu se nyní nachází okolo 1 600 osob a čísla v jednotlivých regionech a obcích stále rychle stoupají. V nemocnicích postupně dochází lůžkové kapacity a situace je velmi napjatá.   

Oblastní nemocnice Příbram

Příbramská nemocnice zatím nemusela nijak zásadně omezit svůj chod. „Přijímáme stále pacienty s akutními problémy různých charakterů. Zastaveny jsou v tuto chvíli veškeré neakutní operace a je drobně omezen provoz některých ambulancí. Kompletní soupis je dostupný na webových stránkách nemocnice. Akutní péči poskytujeme a budeme poskytovat 24 hodin denně, 365 dní v roce,“ upřesnil za nemocnici její tiskový mluvčí Bc. Martin Janota.

Nemocnice se v tuto chvíli stará o 70 pacientů s koronavirem. Celkem 10 z nich je ve velmi vážném stavu a potřebují intenzivní péči.

Kapacita lůžek pro pacienty s koronavirem je tak naplněna. „Další volná lůžka můžeme získat pouze uzavřením a sloučením dalších lůžkových jednotek. Přesto odhadujeme, že naše horní hranice je u 100 pacientů s koronavirem,“ říká Martin Janota, který odpovídá na další otázky:

Zhoršila se situace nějak rapidně po uplynulém víkendu?

K rapidnímu zhoršení nedošlo. Spíše v posledních dvou týdnech neustále dochází ke stálému navyšování. Je třeba si ale uvědomit, že pacienti se do nemocnice dostávají až s odstupem několika dní od nákazy. To nejhorší nás tak zřejmě ještě čeká.

Zvládáte jako nemocnice situaci dobře nebo budete žádat o pomoc z jiných nemocnic?

V tuto chvíli zvládáme a jsme soběstační. Obávám se, že v případě dramatického zhoršení budou zaplněny i další nemocnice a pomoc se bude hledat těžce.

Nemocnice Na Pleši

Také v Nemocnici Na Pleši fungují pro pacienty bez omezení, včetně všech zdravotních služeb. Zakázány jsou pouze návštěvy na lůžkových odděleních.

„Disponujeme přístrojovým vybavením, laboratorním zázemím i odborností pneumologie pro zajištění vysoce kvalitní péče. Pneumologické oddělení nově nabízí léčebný program pro pacienty s postcovidovým syndromem (přetrvávající symptomy jako dušnost, kašel, únava, kardiální obtíže), případně k nám lze docházet i ambulantně. Nově jsme u nás zavedli také antigenní testování pro veřejnost,“ upřesňuje tisková mluvčí nemocnice paní Tereza Příbramská. 

Veškeré informace k testování v Nemocnici Na Pleši naleznete zde: https://www.naplesi.cz/sluzba/antigenni-testy-na-covid-19/.

Jaký je stav volných lůžek nemocnice pro covidové pacienty?

Naše „covidové oddělení“ se generuje z hospitalizovaných pacientů, kteří u nás byli léčeni z jiného důvodu a došlo u nich k rozvoji onemocnění koronaviru. Obsazenost oddělení je proměnlivá, v posledním týdnu jsme na stropu kapacity. Pacienty v závažném stavu, kteří vyžadují umělou plicní ventilaci či léčbu na jednotce intenzivní péče u nás nemáme.

Zhoršila se situace nějak rapidně po uplynulém víkendu?

Situace je napjatá dlouhodobě, v poslední době vidíme obecně nárůst covid pozitivních pacientů, v naší nemocnici ale není situace aktuálně dramatická. Situaci zatím zvládáme, prioritou pro nás je neomezit neodkladnou péči o naše pacienty, zejména s onkologickým onemocněním.

Jak může lékařům a dalšímu zdravotnímu personálu pomoci veřejnost?

Zástupci obou výše uvedených nemocnic se shodují:

„V tuto chvíli nám lidé pomohou především jakoukoliv morální podporou a hlavně tím, že budou dodržovat veškerá opatření, budou chodit pravidelně na texty, využijí případnou možnost vakcinace a nikde se nenakazí. Na zdravotníky je vyvíjen v těchto dnech enormní tlak a někteří se domu chodí prakticky jen vyspat a pozdravit rodinu. Na morálce pak příliš nepřidává, když si na sociálních sítích přečtete různé dezinformace a lži o jejich práci a o epidemii jako takové. Mnoho lidí si bohužel začne uvědomovat nebezpečí onemocnění až ve chvíli, kdy leží na nemocničním lůžku,“ vzkazují veřejnosti Martin Janota z příbramské nemocnice a Tereza Příbramská z Nemocnice Na Pleši.

autor článku: redakce DA