Dnes je úterý 29. září, svátek má Michal.

www.bobcatdobris.cz/

SKŘÍTKOV: Jeho příběh a nová etapa?

přidáno: 18. 04. 2018

Dětská herna Skřítkov funguje v Dobříši už od roku 2015. Tehdy ji otevřela za pomoci své rodiny a kamarádů paní Ilona Malá, která ji provozuje dodnes. Možná jste ale už i vy zaslechli, že Skřítkov bude měnit majitele, je na prodej, bude se zavírat a podobné další fámy. Jak je to tedy doopravdy, jsme se zeptali přímo jeho majitelky.

„Jako máma jsem neměla na Dobříši kam jít na kafe, kde by se děti mohly vyřádit a my si daly ještě něco zdravého. A tak to všechno začalo,“ uvádí i na svých stránkách paní Ilona a vysvětluje tak vznik samotné dětské herny Skřítkov. Ten je dnes místem, které ročně navštěvují stovky rodin a tisíce dětí, pořádá se zde několik desítek akcí pro veřejnost, probíhají tu pravidelné kurzy angličtiny pro děti, přednášky i workshopy. Skřítkov se stal velmi oblíbeným také pro pořádání dětských narozeninových oslav, které lze díky spolupráci s Veselou rodinou doplnit o animačním program či malováním na obličej. Aktivně spolupracuje i s dalšími organizacemi i školními institucemi v našem městě. 

„Za poslední rok navštívilo Skřítkov přes 6000 dětí, což je více jak 500 měsíčně. Povedlo se nám zorganizovat přes 20 zábavných akcí pro veřejnost a více jak 150 narozeninových oslav,“ říká pro upřesnění paní Ilona. 

Návštěvnost i využití Skřítkova rok od roku stále roste a úspěšně odolává i další konkurenci. Dalo by se tedy říci, že z nevinného nápadu jedné maminky na mateřské dovolené se stal dobrý podnikatelský záměr. Co vše ale musela majitelka absolvovat, jak moc je třeba se o Skřítkov starat, jak kloubí tuto práci s rodinou a co bude se Skřítkovem dál? Na celý příběh jsme se zeptali přímo současné majitelky paní Ilony Malé.  

Skříkov oslaví letos 3. narozeniny. Vzpomenete si na úplné začátky a na to, co vše bylo třeba zařídit, když jste dostala nápad a začala realizovat otevření dětské herny v Dobříši?

Nápad jsem měla, souhlas rodiny se do něj pustit a investovat tak čas a peníze. Teď bylo třeba najít kde. Nejvhodnější a i pro nás nejpraktičtější bylo zakotvit na Dobříši, kde nic takového neexistovalo. Cca 3 měsíce jsme se pídili po zajímavém místě. Tím se nakonec stal areál bývalých rukavičkářských závodů díky své velikosti a dostupnosti. Měl i svá negativa, která jsou vidět na budovách kolem první pohled, ale nikdy nic není dokonalé.

Když jsme měli prostor, bylo třeba podat žádost o povolení stavebních úprav. V zařízení pro děti a veřejnost, kde chcete vařit, musíte splňovat řadu hygienických norem. To nás stálo hodně času, energie a úprav.

Co bylo z počátku na provozu Skřítkova nejtěžší?

Fáze rekonstrukce byla asi nejtěžší. Sehnat v krátké době všechny profese na rekonstrukci, aby se za 3 měsíce stihlo otevřít, byl téměř nadlidský výkon. Trávili jsme tam noci, do toho jsem měla druhou 8 měsíční dceru, která mě potřebovala. Ale podařilo se včetně kolaudace. Na konci října jsme slavnostně otevřeli s první halloweenskou párty. Nebýt mé rodiny a přátel, nezvládli bychom to. Patří jim stále velké díky za to, jak všichni pomáhali.

Dnes je Skřítkov každodenně fungujícím místem, které denně navštěvují desítky rodin. Kolik času Vás denně stojí starost o provoz?

Začátky provozu nebyly snadné. Vše si sedalo, ladilo, hledali jsme sami, co bude nejefektivnější pro nás a zajímavé pro zákazníky. Chod byl náročný na koordinaci a komunikaci mezi všemi, kteří se na něm podíleli. Nyní si vše již sedlo, sami jsme se naučili, co nejlépe funguje a co si ohlídat. Navíc kolegyně, která má poslední rok samostatně na starost celý provoz, se o vše skvěle stará, a tak až na občasné Murphyho zapeklitosti vše běží jak hodinky.

Jak kloubíte práci ve Skřítkově s rodinou a dnes po mateřské dovolené už i se svou hlavní prací?

Původně jsem pracovala jako personální ředitelka v Sodexu a před tím Staropramenu. Měla jsem úplně jiný záběr. Druhou rodičovskou jsem si chtěla ale užít na plno, ale jak vidno, neumím jen tak sedět doma a “rodičovsky se dovolenkovat”. Původní práci jsem tehdy úplně odstřihla, ale opět se do ní v konzultantské podobě postupně vracím. Hodně mě ta práce baví, začíná se stále více nabalovat a na Skřítkov je stále méně času. Rodinu omezovat nijak nechci, proto jsem musela udělat rozhodnutí, které pro mě nebylo jednoduché. Kloubit všechny oblasti dohromady a dělat je všechny dobře prostě nejde.

Je pravda, že chcete Skřítkov a jeho provoz přenechat někomu jinému?

Ano, a vyplývá to logicky z důvodu výše. Navíc je do chodu Skřítkova zapojena i rodina, konkrétně moji rodiče, kteří mi zde také velmi pomáhají, a myslím, že si zaslouží již svůj plný zdravotní odpočinek. 

Z jakých podmínek hodláte Skřítkov opustit a máte už představu, kdo by měl Skřítkov vést dál?

Představu mám a budu se ji snažit naplnit. Chci, aby Skřítkov fungoval úspěšně dál a uměl ho někdo dál rozvíjet. Prostor i koncept samotný má svůj velký potenciál a byla by škoda ho dál neposouvat. Jen já už na to v tuto chvílí prostor nemám. Naši věrní zákazníci, děti, které nás navštěvují, si to zaslouží. Je vždycky úžasné vidět, jakou mají radost, když k nám dorazí. A to je skvělý pocit.

Kdy hodláte Skřítkov definitivně opustit?

Bude záležet, jak rychle někoho takového potkám. Ráda bych do léta, aby nový majitel měl možnost přes prázdniny případně prostor dál inovovat. To je ve Skřítkově lehká okurková sezona. A ideálně tak zahájil nový školní rok s novinkami, které přilákají další zákazníky a potěší ty stávající.

V případě, že by se nenašel žádný nový provozovatel, hrozilo by úplně uzavření Skřítkova?

Na toto teď myslet nechci. Dala jsem si za cíl někoho najít. Nechci tak funkční firmu a zajímavý koncept ukončit. Byla by to opravdu škoda.

Na koho se mohou obracet případní zájemci o převzetí Skřítkova?

Určitě na mne, ideálně na můj email ilona.mala@hotmail.com či tel Skřítkova 703 338 522, kde poskytnou můj osobní kontakt. Ráda pak osobně proberu veškeré informace. Také počítám, že pomohu s celkovým předáním a případně i následně s rozjetím staronového Skřítkova.


Závěrem všem, kteří nám věřili a s námi spolupracovali či stále spolupracují např. Veselá rodina, Dorty D, bývalé kolegyně, chci poděkovat za důvěru a také hlavně zákazníkům, že nás nadále navštěvují a rádi se vrací. Věřím, že bude i nadále kam. Protože kdo si hraje, nezlobí ;-)

autor článku: Redakce DA a Ilona Malá