Dnes je sobota 19. září, svátek má Zita.

Náš region

Americký varhaník navštívil Dobříš

přidáno: 11. 08. 2015

Americký varhaník českého původu Karel Paukert zavítal do Dobříše. Ve středu 29. července, po evropském koncertním turné a koncertech v Brně a Mělníku, navštívil pan Paukert také naše město. Uznávaný varhaník z Clevelandu se zajímal zejména o projekt obnovy dobříšských varhan.

Při příležitosti koncertního turné po Evropě navštívil naše město varhanní mistr pan Karel Paukert. V našem městě ho za Sdružení pro obnovu varhan v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši přivítal pan Ivo Kylar . 

„Mistr se zajímal o naše varhany a o projekt obnovy dobříšských varhan. Informoval jsem ho o založení spolku a záměru vestavby nového nástroje do původní pseudobarokní skříně. Pan Karel Paukert převzal k prostudování návrh projektu vypracovaného organologem p. Svobodou“ říká zástupce Spolku pro obnovu varhan v Dobříši. 

Dle slov pana Kylara, jeden z předních varhaníků světa doporučuje postavit nástroj s mechanickou trakturou, dvoumanuálový s maximálně 16 rejstříky. Není zastáncem instalace vyřazených a nepoužívaných nástrojů. Tyto přestavby jsou značně riskantní a výsledek nemusí splňovat očekávání. Z jeho pohledu je lépe postavit nástroj nový i za cenu, že to bude trvat déle. Příjemné setkání, kterého se účastni také bratr mistra pan Vladimír Paukert, který dnes žije v Dobři, zakončil mistr improvizací na stávající nástroj od K. Eisenhuta. 

Karel Paukert

(*1.ledna 1935, ve Skutči)

Český varhaník, hobojista a umělecký kurátor, který emigroval do USA  a žije v Clevelandu v Ohiu. Působil také jako hudební pedagog.

Po studiích na Pražské konzervatoři studoval ještě na Královské konzervatoři v Gentu. Dva roky žil potom v Belgii, kde zastupoval profesora Gabriela Verschraegena v katedrále St. Bavon a byl jeho asistentem na konzervatoři. 

Do USA emigroval v roce 1964, v roce 1972 získal americké občanství. Vyučoval nejdříve na Washington University v St. Louis, od roku 1968 do 1974 byl profesorem varhaní hry na Northwestern v Evanstonu (Chicago), v roce 1974 se stal ředitelem hudební sekce Clevelandského muzea a od roku 1976 vyučoval na Hudebním institutu v Clevelandu. Od roku 1979 je tam varhaníkem kostela sv. Pavla. Po roce 1989 se do Čech pravidelně vrací, vyučuje varhaní hru a především koncertuje. 

autor článku: Ivo Kylar