Dnes je neděle 20. říjen, svátek má Vendelín,
je Mezinárodní den kuchařů.

Náš region

Znáte historii židovství v Dobříši?

přidáno: 10. 08. 2015

Židovské osídlení v Dobříši existovalo zřejmě již v období středověku. Předseda dobříšské židovské obce v letech 1862-1879 Markus Levinský tvrdí, že obec existuje zhruba od roku 1500. První doložená zmínka o Židech je z roku 1645.

Díky usilovné práci paní Jindřišky Rosenbaumové se nám povedlo dát dohromady střípky z historie Židů na Dobříšsku. Texty, které byly připravené pro naše muzeum, mapují historii židovského obyvatelstva a židovských staveb. Při slavnostním otevření muzea všechny přítomné hosty a návštěvníky překvapil velvyslanec státu Izrael Gary Koren, který historii Židů na Dobříšsku zná, a se zájmem o ní s přítomnými diskutoval. Aby toto téma nebylo jen zpracovanou písemností, se kterou se dále nepracuje, snažíme se šířit historii dále mezi obyvatele města. To vše ve spolupráci s městem Dobříš a Nadačním fondem obětem holocaustu. Díky tomu se děti a studenti škol budou moci od října letošního roku dozvědět mnohé o tom, jak žily v minulosti židovské rodiny a jaká byla jejich životní cesta. A také to, jaké byly dopady 2. světové války na židovské obyvatele z Dobříše a okolí.

Zapojilo se i město Dobříš a pan Pavel Bodor, a to odkazem paní Maškové z Dobříše, rodačky z Českého Brodu, která sepsala příběh své rodiny o záchraně Židů v Českém Brodě. Při setkáních a návštěvách tamního starosty a ochoty města Český Brod se dostalo i paní Maškové přijetí a možnosti předat tento příběh do míst, kde rodina paní Maškové zachránila tamní Židy i přes strach, který byl s touto záchranou spojený.

autor článku: Eliška Březinová