Dnes je neděle 15. září, svátek má Jolana.

Náš region
Menubox
Restbox

VIDEOUKÁZKA: Do kontrol chatových oblastí byl nově zapojen i policejní dron

přidáno: 28. 03. 2018

Do namátkových kontrol rekreačních oblastí, jako preventivní prvek majetkové trestné činnosti, byl v letošním roce zapojen i policejní dron s termovizí. Na videoukázku se můžete podívat v článku.

V chladnějším období roku jsou většinou rekreační chaty a chalupy opuštěné. Jejich majitelé do nich jezdí v zimním období zřídka, této skutečnosti pak využívají zloději. Kradou a odnáší vše, na co přijdou, především různé nářadí, jídlo, pití, jízdní kola, elektroniku apod. Do namátkových kontrol rekreačních oblastí, jako preventivní prvek majetkové trestné činnosti, byl v letošním roce zapojen i policejní dron s termovizí.

Létat mohou i v prostoru CHKO Brdy

Policisté během posledních dvou týdnů pomáhali prověřovat rekreační oblasti na Příbramsku a Benešovsku, např. Krňansko, Chotilsko. Příbramští policisté dron používají od května loňského roku a od srpna je povoleno létat i v lokalitě Chráněné krajinné oblasti Brdy. Prostředek je prioritně určen právě k nasazení v prostoru CHKO Brdy, kde je využíván především k hlídkovým a monitorovacím letům, a to v rámci spolupráce s ostatními složkami IZS, s pyrotechnickou službou a dále k odhalování či dokumentaci protiprávního jednání směřujícího proti životnímu prostředí, jako jsou nelegální skládky a nepovolená těžba lesních porostů. Rovněž byl nápomocen při pátracích akcích nebo při monitorovacích letech na hudebních festivalech.

Dron je vybaven i padákovým záchranným systémem

Jde o moderní bezpilotní prostředek s kolmým startem a přistáním. Používá se v náročných podmínkách, kdy nelze ve výjimečných případech použít klasickou leteckou techniku, nebo je to ekonomicky nevýhodné. Prověří velké plochy území. Šest rotorů o průměru 71 cm poskytuje letadlu velikou stabilitu a dostatek výkonu pro plnění náročných úkolů. Dosahuje velmi nízké hlučnosti. Pro snadnou přepravu a manipulaci byl navržen jako skládací, vejde se do kufru běžného auta. Jeho předností je pokročilý řídicí systém s mapovými podklady. Je osazen HD a termo kamerou, dále padákovým záchranným systémem.

Další jeho parametry: průměr 120 cm, výška 50 cm, maximální vzletová hmotnost 8,8 kg, maximální zátěž 2 kg, letová výdrž 45 min, umí se sám vrátit, pokud mu dochází energie ve zdroji, maximální rychlost 50 km/h, letové podmínky - vítr do 10 m/s, maximální tah 180 N, příkon motorů 6 x 450 W.

Videoukázky HD a termo kamery:

autor článku: por. Bc. Monika Schindlová, DiS. | tisková mluvčí PČR Příbram a redakce DA