Dnes je středa 28. říjen, je Den vzniku samostatného Československého státu.

Ilustrační foto

Prožijte Den s Antonínem Dvořákem

přidáno: 30. 05. 2018

Hudba v ulicích i unikátní projekt Immersive concert, to vše můžete zažít již příští týden. K Hudebnímu festivalu Antonína Dvořáka Příbram v posledních letech neodmyslitelně patří i řada netradičních akcí a snaha dostat klasickou hudbu mezi nejširší veřejnost.

V roce 2016 měl velký úspěch a odezvu první ročník open air projektu Den s Antonínem Dvořákem. Přibližně tisícovka dětí i dospělých se zúčastnila akcí prezentujících klasickou hudbu. Stejný úspěch zaznamenala tato akce i v roce 2017. Proto i v letošním roce, konkrétně 4. června, připravují organizátoři festivalu sérii doprovodných akcí – koncerty na netradičních místech (nemocnice, domov pro seniory, pěší zóna ad.), interaktivní pořady ve školkách, základních i středních školách.

Podrobnější  informace poskytla ředitelka festivalu HF A. Dvořáka Příbram, Mgr. Albína Houšková.

Jak vznikla myšlenka projektu Den s Antonínem Dvořákem. Co bylo hlavním cílem?

V době, kdy jsme připravovali transformaci festivalu, tedy převzetí jeho pořádání od Města Příbram pod neziskovou organizaci Dvořákovo Příbramsko, uvědomili jsme si, že povědomí o existenci festivalu je omezené na skupinu lidí již milujících klasickou hudbu. Mnoho příbramských dětí sice navštěvuje dvě výborné umělecké školy, ale řada lidí - mládeže i dospělých - vnímá klasickou hudbu jako něco zastaralého, nezajímavého. Proto jsme se rozhodli „vyjít“ s hudbou mezi ně a ukázat krásu klasiky. V rámci jednoho dne navštěvujeme s interaktivními pořady či koncerty mateřské školy, základní školy, gymnázium, nemocnici, ulice, náměstí...

Na koncertech spolupracují profesionální umělci či tělesa s žáky ZUŠ. Každý ročník (letos již třetí) přináší i něco nového, odlišného. V minulých letech jsme se zaměřili na ukázku propojení klasické hudby s dalšími druhy umění - tancem či výtvarným uměním, letos bychom rádi ukázali hudbu „zevnitř“, jak ji vnímají sami umělci, jak postupně vzniká a působí na diváka. Jako každoročně Den s Antonínem Dvořákem vyvrcholí večerním koncertem tělesa, které ne úplně běžným způsobem interpretuje klasickou hudbu.

Jak velký zájem akce vzbudila? Naplnilo se vaše očekávání?

Pozitivní ohlas vnímáme zejména ze strany mládeže - dětí ze škol i jejich pedagogů. Proto se snažíme projekty do škol stále rozšiřovat. Poněkud menší ohlas zatím vidíme při koncertech na volných prostranstvích - ale věříme, že se lidé začnou opravdu zastavovat a užívat si ty chvíle s krásnou hudbou, kterou jim přinášíme.

Na co byste upozornila v letošním programu Dne s Antonínem Dvořákem?

Jako každým rokem připravujeme něco úplně nového. Festival se po letech vrací do Hornického muzea, konkrétně do Cáchovny Dolu Anna, jehož specifické prostory využije Kalabis kvintet s pořadem speciálně připraveným pro náš festival. Tento pořad je určený studentům gymnázia. Večer se pak v Domě Natura odehraje naprosto unikátní koncert - tzv. Immersive concert - na němž spolupracují americký dirigent David Rutherford, indický dirigent Debashish Chaudhuri a Příbramská filharmonie. Tento výjimečný projekt, rovněž vznikající speciálně pro náš festival, umožní divákovi stát se součástí uměleckého výkonu, vnímat hudbu zevnitř tělesa, které ji provádí, zažít pocit samotného tvůrce hudby.

Program koncertů a akcí 50. ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram, který probíhá v Příbrami a okolí do 7. června, najdete na webových stránkách, čerstvé aktuality jsou k dispozici na Facebooku festivalu.

autor článku: Radka Svobodová | Hudební festival A. Dvořáka